LIDYA
Oil/Chemical Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | 1 day |
| Distance Travelled | 317.28 nm |
| Remaining Distance | 312.91 nm |
| AVG Speed | 9.2 Knots |
| MAX Speed | 10.1 Knots |
| AVG Wind | 5.2 knots |
| MAX Wind | 11.3 knots |
| MIN Temp | 15.8°C / 60.44°F |
| MAX Temp | 19.5°C / 67.1°F |
| Draught | 5.3 m |
| Position Received | 4 h, 31 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 9 Knots |
| Course | 93° |
| Area | Mediterranean Sea - Eastern Basin |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 4 h, 31 m ago |
Info
Information
The current position of LIDYA is in Mediterranean Sea - Eastern Basin with coordinates 36.03418° / 30.09310° as reported on 2026-04-16 00:13 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 9 Knots and is heading at the port of ISKENDERUN. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-17 09:35 LT
The vessel LIDYA (IMO: 9260550, MMSI: 271045665) is a Oil/Chemical Tanker that was built in 2003 ( 23 years old ). It's sailing under the flag of [TR] Turkey.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LIDYA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of LIDYA as reported by AIS is 5.3 meters
Weather
| Temperature | 18.7°C / 65.66°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 72° ENE |
| Pressure | 1010.2 hPa |
| Humidity | 74.9 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-11 02:44 | 2026-04-14 14:38 | 3 d | |
| 2026-04-06 13:54 | 2026-04-07 21:50 | 1 d | |
| 2026-04-02 09:53 | 2026-04-02 23:17 | 13 h | |
| 2026-03-27 16:37 | 2026-03-28 10:17 | 17 h | |
| 2026-03-24 05:05 | 2026-03-25 04:57 | 23 h | |
| 2026-03-20 05:09 | 2026-03-20 22:08 | 16 h | |
| 2026-03-11 06:17 | 2026-03-12 21:59 | 1 d | |
| 2026-03-06 01:45 | 2026-03-08 07:10 | 2 d | |
| 2026-02-15 18:15 | 2026-03-01 09:08 | 13 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 36 | ||
| 9 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-08 00:50 | 2026-04-11 05:44 | 499.39 nm | |||
| 2026-04-03 02:17 | 2026-04-06 16:54 | 623.71 nm | |||
| 2026-03-28 13:17 | 2026-04-02 12:53 | 97.54 nm | |||
| 2026-03-25 07:57 | 2026-03-27 19:37 | 559.82 nm | |||
| 2026-03-21 01:08 | 2026-03-24 08:05 | 622.12 nm | |||
| 2026-03-13 00:59 | 2026-03-20 08:09 | 752.79 nm | |||
| 2026-03-08 10:10 | 2026-03-11 09:17 | 497.48 nm | |||
| 2026-03-01 12:08 | 2026-03-06 04:45 | 260.02 nm | |||
| 2026-01-23 17:18 | 2026-02-15 21:15 | 801.27 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 00:37 | Status Changed | Default Under way using engine |
36.03167 / 30.17333
TRISK
|
Speed: 9 kn Course: 93° |
| 2026-04-16 00:13 | Status Changed | Under way using engine Default |
36.03418 / 30.09310
TRISK
|
Speed: 9 kn Course: 92° |
| 2026-04-16 00:13 | IN Coverage |
36.03418 / 30.09310
Mediterranean Sea - Eastern Basin
TRISK
|
Speed: 9 kn Course: 93° |
|
| 2026-04-16 00:13 | OUT of Coverage |
36.03418 / 30.09310
Mediterranean Sea - Eastern Basin
TRISK
|
Speed: 9 kn Course: 93° |
|
| 2026-04-15 22:28 | Status Changed | Default Under way using engine |
36.04723 / 29.73875
TRISK
|
Speed: 9.5 kn Course: 98.9° |
| 2026-04-15 22:15 | OUT of Coverage |
36.04976 / 29.69457
Mediterranean Sea - Eastern Basin
TRISK
|
Speed: 9.5 kn Course: 98.9° |
|
| 2026-04-15 21:59 | Change Sea Area | Turkish part of the Mediterranean Sea - Eastern Basin Greek part of the Mediterranean Sea - Eastern Basin |
36.05667 / 29.64481
Mediterranean Sea - Eastern Basin
TRISK
|
Speed: 9.7 kn Course: 96.4° |
| 2026-04-15 20:38 | Change Sea Area | Greek part of the Mediterranean Sea - Eastern Basin Turkish part of the Mediterranean Sea - Eastern Basin |
36.11349 / 29.41122
Mediterranean Sea - Eastern Basin
TRISK
|
Speed: 7.9 kn Course: 105.2° |
| 2026-04-15 20:36 | Status Changed | Under way using engine Default |
36.11487 / 29.40559
TRISK
|
Speed: 7.8 kn Course: 106° |
| 2026-04-15 20:32 | Status Changed | Default Under way using engine |
36.11720 / 29.39604
TRISK
|
Speed: 7.7 kn Course: 106.1° |