KIKKI C
General Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | 11 h, 0 mins |
| Distance Travelled | 154.79 nm |
| Remaining Distance | 94.00 nm |
| AVG Speed | 7.8 Knots |
| MAX Speed | 10 Knots |
| AVG Wind | 8.4 knots |
| MAX Wind | 11.9 knots |
| MIN Temp | 10°C / 50°F |
| MAX Temp | 16.8°C / 62.24°F |
| Draught | 4.5 m |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 8.6 Knots |
| Course | 357° |
| Area | Black Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of KIKKI C is in Black Sea with coordinates 42.59517° / 29.00167° as reported on 2026-04-15 19:46 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 8.6 Knots and is heading at the port of CONSTANTA. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-16 06:47 LT
The vessel KIKKI C (IMO: 9558036, MMSI: 255806480) is a General Cargo that was built in 2011 ( 15 years old ). It's sailing under the flag of [PT] Portugal.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of KIKKI C is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of KIKKI C as reported by AIS is 4.5 meters
Weather
| Temperature | 10.1°C / 50.18°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 70° ENE |
| Pressure | 1022.5 hPa |
| Humidity | 78.5 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-13 10:41 | 2026-04-14 18:31 | 1 d | |
| 2026-04-04 17:35 | 2026-04-05 12:22 | 18 h | |
| 2026-04-02 11:31 | 2026-04-02 16:58 | 5 h | |
| 2026-03-27 00:13 | 2026-03-27 00:46 | 33 m | |
| 2026-03-22 02:04 | 2026-03-22 03:00 | 56 m | |
| 2026-03-15 08:27 | 2026-03-18 16:59 | 3 d | |
| 2026-03-09 00:27 | 2026-03-09 20:39 | 20 h | |
| 2026-02-24 07:57 | 2026-02-24 22:35 | 14 h | |
| 2026-02-18 08:50 | 2026-02-19 20:01 | 1 d | |
| 2026-02-12 20:19 | 2026-02-16 16:07 | 3 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-05 14:22 | 2026-04-13 13:41 | 1567.37 nm | |||
| 2026-04-02 18:58 | 2026-04-04 19:35 | 416.68 nm | |||
| 2026-03-27 01:46 | 2026-04-02 13:31 | 1417.14 nm | |||
| 2026-03-22 04:00 | 2026-03-27 01:13 | 21.40 nm | |||
| 2026-03-18 17:59 | 2026-03-22 03:04 | 755.24 nm | |||
| 2026-03-09 20:39 | 2026-03-15 09:27 | 735.28 nm | |||
| 2026-02-24 22:35 | 2026-03-09 00:27 | 1062.51 nm | |||
| 2026-02-19 20:01 | 2026-02-24 07:57 | 715.32 nm | |||
| 2026-02-16 16:07 | 2026-02-18 08:50 | 62.84 nm | |||
| 2026-01-30 00:40 | 2026-02-12 20:19 | 2709.80 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 18:47 | Change Sea Area | Bulgarian part of the Black Sea Turkish part of the Black Sea |
42.45850 / 29.01100
Black Sea
ROCND
|
Speed: 8.2 kn Course: 353° |
| 2026-04-15 18:47 | Status Changed | Under way using engine Default |
42.45850 / 29.01100
ROCND
|
Speed: 8.2 kn Course: 353° |
| 2026-04-15 18:36 | IN Coverage |
42.45850 / 29.01100
Black Sea
ROCND
|
Speed: 8.2 kn Course: 353° |
|
| 2026-04-15 12:23 | Status Changed | Default Under way using engine |
41.50246 / 29.18050
ROCND
|
Speed: 9.3 kn Course: 0° |
| 2026-04-15 12:16 | OUT of Coverage |
41.48367 / 29.18033
Black Sea
ROCND
|
Speed: 9.3 kn Course: 0° |
|
| 2026-04-15 12:09 | Status Changed | Under way using engine Default |
41.46700 / 29.18050
ROCND
|
Speed: 9.7 kn Course: 359° |
| 2026-04-15 12:03 | Status Changed | Default Under way using engine |
41.45068 / 29.18100
ROCND
|
Speed: 9.6 kn Course: 343° |
| 2026-04-15 11:52 | Status Changed | Under way using engine Default |
41.42144 / 29.19379
ROCND
|
Speed: 9.6 kn Course: 340° |
| 2026-04-15 11:48 | Status Changed | Default Under way using engine |
41.41267 / 29.19817
ROCND
|
Speed: 9.7 kn Course: 339° |
| 2026-04-15 11:41 | Status Changed | Under way using engine Default |
41.39517 / 29.20700
ROCND
|
Speed: 9.7 kn Course: 339° |