KELLY RAE ERICKSON
Spare - Local Vessel
Current Trip
| Time Travelled | 18 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 465.61 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.5 Knots |
| MAX Speed | 9.5 Knots |
| AVG Wind | 11.1 knots |
| MAX Wind | 18 knots |
| MIN Temp | 1.1°C / 33.98°F |
| MAX Temp | 26.2°C / 79.16°F |
| Draught | 3.4 m |
| Position Received | 17 h, 26 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Pushing Ahead - Towing |
| Speed | 6.7 Knots |
| Course | 198° |
| Area | --- |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 17 h, 26 m ago |
Info
Information
The current position of KELLY RAE ERICKSON is in --- with coordinates 40.24687° / -90.11516° as reported on 2026-04-14 08:15 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.7 Knots
The vessel KELLY RAE ERICKSON (MMSI: 367638120) is a Spare - Local Vessel It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of KELLY RAE ERICKSON is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of KELLY RAE ERICKSON as reported by AIS is 3.4 meters
Weather
| Temperature | 20.4°C / 68.72°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 212° SSW |
| Pressure | 1008.5 hPa |
| Humidity | 85.2 % |
| Cloud Coverage | 32 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 6 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-14 08:15 | OUT of Coverage |
40.24687 / -90.11516
US^03ME>0WZB
|
Speed: 6.7 kn Course: 198° |
|
| 2026-04-14 08:00 | START Moving | --- |
40.26704 / -90.09651
US^03ME>0WZB
|
Speed: 6.3 kn Course: 227° |
| 2026-04-14 06:08 | STOP Moving | --- |
40.27377 / -90.08836
US^03ME>0WZB
|
Speed: 0.2 kn Course: 219° |
| 2026-04-14 06:00 | START Moving | --- |
40.27394 / -90.08851
US^03ME>0WZB
|
Speed: 3.9 kn Course: 44° |
| 2026-04-14 05:03 | Destination Changed | US^03ME>0WZB US^111F>061E |
40.27224 / -90.08960
US^03ME>0WZB
|
Speed: Course: 46° |
| 2026-04-14 03:40 | Destination Changed | US^111F>061E US^0CWF>1110 |
40.27220 / -90.08961
US^111F>061E
|
Speed: Course: 46° |
| 2026-04-14 03:21 | STOP Moving | --- |
40.27234 / -90.08972
US^0CWF>1110
|
Speed: 0.1 kn Course: 51° |
| 2026-04-14 02:08 | IN Coverage |
40.21681 / -90.16318
|
Speed: 4.7 kn Course: 54° |
|
| 2026-04-12 15:17 | OUT of Coverage |
38.95364 / -90.51931
|
Speed: 5.7 kn Course: 273° |
|
| 2026-04-12 11:29 | IN Coverage |
38.86818 / -90.15045
|
Speed: 1.6 kn Course: 305° |