IRIS
Fishing
Current Trip
| Trip Time | 23 h, 40 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 221.62 nm |
| AVG Speed | 9.3 Knots |
| MAX Speed | 10.3 Knots |
| Draught | 5.2 m |
| AVG Wind | 10.3 knots |
| MAX Wind | 13 knots |
| MIN Temp | 4.5°C / 40.1°F |
| MAX Temp | 7.4°C / 45.32°F |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | |
| Course | 310° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of IRIS is in North Sea with coordinates 53.86154° / 8.71279° as reported on 2026-04-09 02:05 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of CUXHAVEN.
The vessel IRIS (IMO: 9826055, MMSI: 211789180) is a Fishing It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of IRIS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of IRIS as reported by AIS is 5.2 meters
Weather
| Temperature | 5°C / 41°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 110° ESE |
| Pressure | 1026 hPa |
| Humidity | 78.3 % |
| Cloud Coverage | 98 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-01 23:03 | |||
| 2026-03-31 19:26 | 2026-03-31 23:23 | 3 h | |
| 2026-03-24 21:01 | 2026-03-26 18:41 | 1 d | |
| 2026-03-20 09:14 | 2026-03-20 16:45 | 7 h | |
| 2026-03-18 02:16 | 2026-03-18 17:25 | 15 h | |
| 2026-03-11 17:00 | 2026-03-13 08:53 | 1 d | |
| 2026-03-04 19:30 | 2026-03-05 17:57 | 22 h | |
| 2026-02-15 08:04 | 2026-02-24 20:28 | 9 d | |
| 2026-02-06 13:45 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 01:23 | 2026-04-02 01:03 | 221.62 nm | |||
| 2026-03-26 19:41 | 2026-03-31 21:26 | 400.71 nm | |||
| 2026-03-20 17:45 | 2026-03-24 22:01 | 470.48 nm | |||
| 2026-03-18 18:25 | 2026-03-20 10:14 | 264.74 nm | |||
| 2026-03-13 09:53 | 2026-03-18 03:16 | 562.13 nm | |||
| 2026-03-05 18:57 | 2026-03-11 18:00 | 717.88 nm | |||
| 2026-02-24 21:28 | 2026-03-04 20:30 | 763.92 nm | |||
| 2026-02-06 14:45 | 2026-02-15 09:04 | 794.92 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 02:05 | OUT of Coverage |
53.86154 / 8.71279
North Sea
[DE] CUXHAVEN
|
Speed: Course: 336.4° |
|
| 2026-04-09 01:50 | IN Coverage |
53.86155 / 8.71279
North Sea
[DE] CUXHAVEN
|
Speed: Course: 327.8° |
|
| 2026-04-08 23:44 | OUT of Coverage |
53.86154 / 8.71281
North Sea
[DE] CUXHAVEN
|
Speed: Course: 317.6° |
|
| 2026-04-08 23:44 | IN Coverage |
53.86154 / 8.71281
North Sea
[DE] CUXHAVEN
|
Speed: Course: 317.6° |
|
| 2026-04-08 08:05 | OUT of Coverage |
53.86167 / 8.71260
North Sea
[DE] CUXHAVEN
|
Speed: Course: 319° |
|
| 2026-04-08 06:32 | IN Coverage |
53.86167 / 8.71257
North Sea
[DE] CUXHAVEN
|
Speed: Course: 305.1° |
|
| 2026-04-08 02:17 | OUT of Coverage |
53.86167 / 8.71257
North Sea
[DE] CUXHAVEN
|
Speed: Course: 313.8° |
|
| 2026-04-07 23:23 | IN Coverage |
53.86167 / 8.71257
North Sea
[DE] CUXHAVEN
|
Speed: Course: 338.6° |
|
| 2026-04-07 21:15 | OUT of Coverage |
53.86166 / 8.71258
North Sea
[DE] CUXHAVEN
|
Speed: Course: 241.6° |
|
| 2026-04-07 20:48 | IN Coverage |
53.86165 / 8.71260
North Sea
[DE] CUXHAVEN
|
Speed: Course: 233.2° |