IJMOND
Other Type
Current Trip
| Trip Time | 1 h, 10 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 7.47 nm |
| AVG Speed | 6.4 Knots |
| MAX Speed | 7 Knots |
| Draught | 2.6 m |
| AVG Wind | 11.1 knots |
| MAX Wind | 12 knots |
| MIN Temp | 9.9°C / 49.82°F |
| MAX Temp | 10.2°C / 50.36°F |
| Position Received | 4 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 4 m ago |
Info
Information
The current position of IJMOND is in North Sea with coordinates 51.75698° / 3.86013° as reported on 2026-04-20 10:12 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of MARINA PORT ZELANDE.
The vessel IJMOND (MMSI: 244927000) is a Other Type It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of IJMOND is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of IJMOND as reported by AIS is 2.6 meters
Weather
| Temperature | 8.6°C / 47.48°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 353° N |
| Pressure | 1023.4 hPa |
| Humidity | 68.6 % |
| Cloud Coverage | 10 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-19 09:48 | |||
| 2026-04-16 11:57 | 2026-04-19 08:38 | 2 d | |
| 2026-04-16 09:56 | 2026-04-16 10:41 | 45 m | |
| 2026-04-15 12:03 | 2026-04-16 08:45 | 20 h | |
| 2026-04-15 10:03 | 2026-04-15 10:45 | 42 m | |
| 2026-04-12 11:52 | 2026-04-15 08:52 | 2 d | |
| 2026-04-12 09:57 | 2026-04-12 10:41 | 44 m | |
| 2026-04-09 13:26 | 2026-04-12 08:44 | 2 d | |
| 2026-04-09 11:46 | 2026-04-09 12:16 | 29 m | |
| 2026-04-09 09:50 | 2026-04-09 10:37 | 46 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 207 | ||
| 205 | ||
| 58 | ||
| 3 | ||
| 3 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-19 10:38 | 2026-04-19 11:48 | 7.47 nm | |||
| 2026-04-16 12:41 | 2026-04-16 13:57 | 7.53 nm | |||
| 2026-04-16 10:45 | 2026-04-16 11:56 | 7.44 nm | |||
| 2026-04-15 12:45 | 2026-04-15 14:03 | 7.50 nm | |||
| 2026-04-15 10:52 | 2026-04-15 12:03 | 7.39 nm | |||
| 2026-04-12 12:41 | 2026-04-12 13:52 | 7.25 nm | |||
| 2026-04-12 10:44 | 2026-04-12 11:57 | 7.41 nm | |||
| 2026-04-09 14:16 | 2026-04-09 15:26 | 7.07 nm | |||
| 2026-04-09 12:37 | 2026-04-09 13:46 | 7.11 nm | |||
| 2026-04-09 10:40 | 2026-04-09 11:50 | 7.05 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 04:09 | IN Coverage |
51.75701 / 3.86010
North Sea
[NL] MARINA PORT ZELANDE
|
Speed: Course: 233.5° |
|
| 2026-04-20 03:00 | OUT of Coverage |
51.75699 / 3.86011
North Sea
[NL] MARINA PORT ZELANDE
|
Speed: Course: 306.9° |
|
| 2026-04-20 02:38 | IN Coverage |
51.75700 / 3.86013
North Sea
[NL] MARINA PORT ZELANDE
|
Speed: Course: 276.1° |
|
| 2026-04-19 17:45 | OUT of Coverage |
51.75701 / 3.86011
North Sea
[NL] MARINA PORT ZELANDE
|
Speed: Course: 309.7° |
|
| 2026-04-19 09:54 | STOP Moving |
51.75700 / 3.86015
[NL] MARINA PORT ZELANDE
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-04-19 09:48 | PORT ARRIVAL |
|
51.76192 / 3.86112
[NL] MARINA PORT ZELANDE
|
Speed: 6.6 kn Course: 276.2° |
| 2026-04-19 08:38 | PORT DEPARTURE |
|
51.76229 / 3.86512
TERNEUZEN
|
Speed: 5 kn Course: 49.1° |
| 2026-04-19 08:34 | START Moving |
51.75910 / 3.86034
[NL] MARINA PORT ZELANDE
|
Speed: 4.5 kn Course: 15.6° |
|
| 2026-04-19 01:57 | IN Coverage |
51.75698 / 3.86012
North Sea
[NL] MARINA PORT ZELANDE
|
Speed: Course: 251.4° |
|
| 2026-04-19 00:16 | OUT of Coverage |
51.75700 / 3.86013
North Sea
[NL] MARINA PORT ZELANDE
|
Speed: Course: 296.6° |