HUA XIN CHANG HE
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 22 h, 16 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 116.03 nm |
| Remaining Distance | 2.89 nm |
| AVG Speed | 7.5 Knots |
| MAX Speed | 8.9 Knots |
| AVG Wind | 3.7 knots |
| MAX Wind | 8.9 knots |
| MIN Temp | 20.3°C / 68.54°F |
| MAX Temp | 25.8°C / 78.44°F |
| Draught | 4 m |
| Position Received | 2024-10-21 07:46 |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 8.2 Knots |
| Course | 320.2° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2024-10-21 07:46 |
Info
Information
The current position of HUA XIN CHANG HE is in South China Sea with coordinates 24.38153° / 118.12448° as reported on 2024-10-21 07:46 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 8.2 Knots and is heading at the port of XIAMEN.
The vessel HUA XIN CHANG HE (MMSI: 413221780) is a Cargo It's sailing under the flag of [CN] China.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HUA XIN CHANG HE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HUA XIN CHANG HE as reported by AIS is 4 meters
Weather
| Temperature | 25.1°C / 77.18°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 145° SE |
| Pressure | 1010.3 hPa |
| Humidity | 69.9 % |
| Cloud Coverage | 23 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-18 13:56 | 2026-04-19 11:12 | 21 h | |
| 2026-04-16 15:40 | 2026-04-16 19:32 | 3 h | |
| 2026-04-14 21:00 | 2026-04-15 15:42 | 18 h | |
| 2026-04-11 14:08 | 2026-04-12 00:24 | 10 h | |
| 2026-04-10 09:08 | 2026-04-10 13:40 | 4 h | |
| 2026-04-07 16:40 | 2026-04-08 14:13 | 21 h | |
| 2026-04-04 12:01 | 2026-04-05 03:00 | 14 h | |
| 2026-04-02 23:41 | 2026-04-03 06:09 | 6 h | |
| 2026-04-01 01:31 | 2026-04-01 11:10 | 9 h | |
| 2026-03-28 20:07 | 2026-03-29 07:53 | 11 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 03:32 | 2026-04-18 21:56 | 139.74 nm | |||
| 2026-04-15 23:42 | 2026-04-16 23:40 | 193.64 nm | |||
| 2026-04-12 08:24 | 2026-04-15 05:00 | 325.42 nm | |||
| 2026-04-10 21:40 | 2026-04-11 22:08 | 121.14 nm | |||
| 2026-04-08 22:13 | 2026-04-10 17:08 | 207.18 nm | |||
| 2026-04-05 11:00 | 2026-04-08 00:40 | 276.15 nm | |||
| 2026-04-03 14:09 | 2026-04-04 20:01 | 119.50 nm | |||
| 2026-04-01 19:10 | 2026-04-03 07:41 | 210.82 nm | |||
| 2026-03-29 15:53 | 2026-04-01 09:31 | 396.85 nm | |||
| 2026-03-26 07:05 | 2026-03-29 04:07 | 390.58 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 06:35 | STOP Moving | --- |
24.42123 / 118.05960
XIA MEN
|
Speed: 0.2 kn Course: 178° |
| 2026-04-20 06:04 | START Moving | --- |
24.43858 / 118.03127
XIA MEN
|
Speed: 4.3 kn Course: 95° |
| 2026-04-20 01:54 | STOP Moving | --- |
24.44162 / 118.02929
XIA MEN
|
Speed: 0.3 kn Course: 83° |
| 2026-04-19 11:12 | PORT DEPARTURE |
|
25.40627 / 119.28920
XIA MEN
|
Speed: 3.5 kn Course: 168° |
| 2026-04-19 11:08 | START Moving |
25.41250 / 119.28923
[CN] JIANGYIN
|
Speed: 3.5 kn Course: 168° |
|
| 2026-04-18 13:56 | STOP Moving |
25.41466 / 119.28921
[CN] JIANGYIN
|
Speed: 0.3 kn Course: 84° |
|
| 2026-04-18 13:56 | PORT ARRIVAL |
|
25.41466 / 119.28921
[CN] JIANGYIN
|
Speed: 1.2 kn Course: 67° |
| 2026-04-17 23:06 | START Moving | --- |
24.45333 / 117.97043
XIA MEN
|
Speed: 5.1 kn Course: 126° |
| 2026-04-17 15:24 | STOP Moving | --- |
24.45508 / 117.96860
XIA MEN
|
Speed: 0.2 kn Course: 89° |
| 2026-04-17 15:04 | START Moving | --- |
24.45023 / 117.97323
XIA MEN
|
Speed: 4.3 kn Course: 249° |