HMS BITER
Military ops
Current Trip
| Trip Time | 2 days |
|---|---|
| Trip Distance | 175.53 nm |
| AVG Speed | 13.1 Knots |
| MAX Speed | 19.3 Knots |
| Draught | --- |
| AVG Wind | 9.5 knots |
| MAX Wind | 22 knots |
| MIN Temp | 2.8°C / 37.04°F |
| MAX Temp | 8°C / 46.4°F |
| Position Received | 5 h, 11 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | Norwegian Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 5 h, 11 m ago |
Info
Information
The current position of HMS BITER is in Norwegian Sea with coordinates 61.60153° / 5.02234° as reported on 2026-05-13 16:20 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of FLORO.
The vessel HMS BITER (MMSI: 235009860) is a Military ops It's sailing under the flag of [GB] United Kingdom.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HMS BITER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 7.4°C / 45.32°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 342° NNW |
| Pressure | 1000.1 hPa |
| Humidity | 81.6 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-13 15:08 | |||
| 2026-05-08 12:28 | 2026-05-11 06:10 | 2 d | |
| 2026-05-08 10:37 | 2026-05-08 11:45 | 1 h | |
| 2026-05-03 07:05 | |||
| 2026-05-01 13:43 | 2026-05-02 10:05 | 20 h | |
| 2026-04-23 19:57 | |||
| 2026-04-14 08:10 | 2026-04-23 09:58 | 9 d | |
| 2026-04-13 15:40 | 2026-04-14 07:48 | 16 h | |
| 2026-04-09 13:33 | 2026-04-13 08:11 | 3 d | |
| 2026-04-09 13:08 | 2026-04-09 13:31 | 22 m |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 08:10 | 2026-05-13 17:08 | 175.53 nm | |||
| 2026-05-08 13:45 | 2026-05-08 14:28 | 7.50 nm | |||
| 2026-05-03 09:05 | 2026-05-08 12:37 | 258.34 nm | |||
| 2026-04-23 10:58 | 2026-04-23 21:57 | 160.41 nm | |||
| 2026-04-14 08:48 | 2026-04-14 09:10 | 2.87 nm | |||
| 2026-04-13 09:11 | 2026-04-13 16:40 | 110.25 nm | |||
| 2026-04-09 14:31 | 2026-04-09 14:33 | 0.43 nm | |||
| 2026-04-09 10:01 | 2026-04-09 14:08 | 16.63 nm | |||
| 2026-03-31 12:39 | 2026-03-31 12:45 | 0.65 nm | |||
| 2026-03-19 10:55 | 2026-03-19 11:07 | 0.40 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 16:20 | OUT of Coverage |
61.60153 / 5.02234
Norwegian Sea
[NO] FLORO
|
Speed: Course: 82.3° |
|
| 2026-05-13 15:08 | STOP Moving |
61.60154 / 5.02227
[NO] FLORO
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
|
| 2026-05-13 15:08 | PORT ARRIVAL |
|
61.60154 / 5.02227
[NO] FLORO
|
Speed: 0.8 kn Course: 511° |
| 2026-05-13 14:01 | Detected in Sea | Norwegian part of the Norwegian Sea |
61.40691 / 4.81498
Norwegian Sea
|
Speed: 18.5 kn Course: 335.8° |
| 2026-05-13 14:01 | IN Coverage |
61.40691 / 4.81498
Norwegian Sea
|
Speed: 18.5 kn Course: 335.8° |
|
| 2026-05-13 08:06 | OUT of Coverage |
60.52792 / 5.27358
North Sea
|
Speed: 17.9 kn Course: 5.4° |
|
| 2026-05-13 07:10 | START Moving | --- |
60.33375 / 5.23522
|
Speed: 4.5 kn Course: 142.4° |
| 2026-05-13 05:21 | IN Coverage |
60.33553 / 5.23210
North Sea
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-12 18:10 | OUT of Coverage |
60.33555 / 5.23211
North Sea
|
Speed: Course: 322.4° |
|
| 2026-05-12 17:03 | IN Coverage |
60.33555 / 5.23214
North Sea
|
Speed: Course: 16.5° |