HKK2
High speed craft
Current Trip
| Trip Time | 33 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 8.68 nm |
| AVG Speed | 21.4 Knots |
| MAX Speed | 22 Knots |
| Draught | 1.5 m |
| AVG Wind | 10.6 knots |
| MAX Wind | 10.9 knots |
| MIN Temp | 25.8°C / 78.44°F |
| MAX Temp | 25.9°C / 78.62°F |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Aground |
| Speed | 15.5 Knots |
| Course | 102° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of HKK2 is in South China Sea with coordinates 22.29059° / 114.15586° as reported on 2026-04-15 12:50 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 15.5 Knots and is currently inside the port of HONG KONG.
The vessel HKK2 (IMO: 9981647, MMSI: 477997127) is a High speed craft It's sailing under the flag of [HK] Hong Kong.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HKK2 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HKK2 as reported by AIS is 1.5 meters
Weather
| Temperature | 25.9°C / 78.62°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 198° SSW |
| Pressure | 1010.2 hPa |
| Humidity | 78.2 % |
| Cloud Coverage | 68 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-15 12:44 | |||
| 2026-04-15 11:42 | 2026-04-15 12:11 | 28 m | |
| 2026-04-15 05:59 | 2026-04-15 11:11 | 5 h | |
| 2026-04-15 04:15 | 2026-04-15 05:12 | 57 m | |
| 2026-04-15 02:46 | 2026-04-15 03:14 | 28 m | |
| 2026-04-15 01:15 | 2026-04-15 01:40 | 25 m | |
| 2026-04-15 00:15 | 2026-04-15 00:40 | 25 m | |
| 2026-04-14 22:56 | 2026-04-14 23:40 | 43 m | |
| 2026-04-14 15:46 | 2026-04-14 16:40 | 53 m | |
| 2026-04-14 13:45 | 2026-04-14 14:41 | 56 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 929 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 20:11 | 2026-04-15 20:44 | 8.68 nm | |||
| 2026-04-15 19:11 | 2026-04-15 19:42 | 8.79 nm | |||
| 2026-04-15 13:12 | 2026-04-15 13:59 | 8.20 nm | |||
| 2026-04-15 11:14 | 2026-04-15 12:15 | 8.60 nm | |||
| 2026-04-15 09:40 | 2026-04-15 10:46 | 7.88 nm | |||
| 2026-04-15 08:40 | 2026-04-15 09:15 | 8.25 nm | |||
| 2026-04-15 07:40 | 2026-04-15 08:15 | 8.32 nm | |||
| 2026-04-15 00:40 | 2026-04-15 06:56 | 9.08 nm | |||
| 2026-04-14 22:41 | 2026-04-14 23:46 | 8.89 nm | |||
| 2026-04-14 21:11 | 2026-04-14 21:45 | 8.10 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 12:44 | PORT ARRIVAL |
|
22.28691 / 114.12455
[HK] HONG KONG
|
Speed: 21.2 kn Course: 55.8° |
| 2026-04-15 12:35 | Status Changed | Aground Default |
22.23899 / 114.10281
HONG KONG
|
Speed: 0.1 kn Course: 59° |
| 2026-04-15 12:35 | START Moving | --- |
22.23899 / 114.10281
HONG KONG
|
Speed: 22 kn Course: 12.9° |
| 2026-04-15 12:24 | Status Changed | Default Aground |
22.22642 / 114.10864
HONG KONG
|
Speed: 22.6 kn Course: 186.2° |
| 2026-04-15 12:24 | STOP Moving | --- |
22.22642 / 114.10864
HONG KONG
|
Speed: Course: 53° |
| 2026-04-15 12:11 | PORT DEPARTURE |
|
22.28662 / 114.12240
HONG KONG
|
Speed: 23.1 kn Course: 228° |
| 2026-04-15 12:04 | START Moving |
22.29015 / 114.15738
[HK] HONG KONG
|
Speed: 13.8 kn Course: 316° |
|
| 2026-04-15 11:50 | STOP Moving |
22.28790 / 114.15826
[HK] HONG KONG
|
Speed: 0.1 kn Course: 173° |
|
| 2026-04-15 11:42 | PORT ARRIVAL |
|
22.28763 / 114.12481
[HK] HONG KONG
|
Speed: 23.4 kn Course: 53.9° |
| 2026-04-15 11:32 | Status Changed | Aground Default |
22.23155 / 114.10353
HONG KONG
|
Speed: Course: 54° |