HIDLE
Passenger
Current Trip
| Trip Time | 38 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 6.11 nm |
| AVG Speed | 8.6 Knots |
| MAX Speed | 10.3 Knots |
| Draught | 0 m |
| AVG Wind | 9.8 knots |
| MAX Wind | 10.8 knots |
| MIN Temp | 3.9°C / 39.02°F |
| MAX Temp | 4.5°C / 40.1°F |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 8.3 Knots |
| Course | 219° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of HIDLE is in North Sea with coordinates 59.23304° / 5.93568° as reported on 2026-04-11 05:17 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 8.3 Knots and is currently inside the port of OMBO.
The vessel HIDLE (IMO: 9897688, MMSI: 258000810) is a Passenger It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HIDLE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 3.8°C / 38.84°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 82° E |
| Pressure | 1014.7 hPa |
| Humidity | 69.8 % |
| Cloud Coverage | 26 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-11 05:10 | |||
| 2026-04-11 04:26 | 2026-04-11 04:32 | 6 m | |
| 2026-04-11 03:48 | 2026-04-11 03:58 | 9 m | |
| 2026-04-10 22:12 | 2026-04-10 22:20 | 7 m | |
| 2026-04-10 21:41 | 2026-04-10 21:46 | 5 m | |
| 2026-04-10 20:48 | 2026-04-10 20:56 | 8 m | |
| 2026-04-10 20:16 | 2026-04-10 20:22 | 5 m | |
| 2026-04-10 19:40 | 2026-04-10 19:49 | 9 m | |
| 2026-04-10 18:29 | 2026-04-10 18:56 | 27 m | |
| 2026-04-10 17:36 | 2026-04-10 17:42 | 5 m |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-11 06:32 | 2026-04-11 07:10 | 6.11 nm | |||
| 2026-04-11 05:58 | 2026-04-11 06:26 | 4.12 nm | |||
| 2026-04-11 00:20 | 2026-04-11 05:48 | 5.58 nm | |||
| 2026-04-10 23:46 | 2026-04-11 00:12 | 4.34 nm | |||
| 2026-04-10 22:56 | 2026-04-10 23:41 | 7.41 nm | |||
| 2026-04-10 22:22 | 2026-04-10 22:48 | 3.98 nm | |||
| 2026-04-10 21:49 | 2026-04-10 22:16 | 4.22 nm | |||
| 2026-04-10 20:56 | 2026-04-10 21:40 | 6.74 nm | |||
| 2026-04-10 19:42 | 2026-04-10 20:29 | 7.16 nm | |||
| 2026-04-10 19:10 | 2026-04-10 19:36 | 3.94 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-11 05:17 | START Moving |
59.23304 / 5.93568
[NO] OMBO
|
Speed: 8.3 kn Course: 219° |
|
| 2026-04-11 05:13 | STOP Moving |
59.23468 / 5.93804
[NO] OMBO
|
Speed: 0.2 kn Course: 28° |
|
| 2026-04-11 05:10 | PORT ARRIVAL |
|
59.23080 / 5.93136
[NO] OMBO
|
Speed: 10.2 kn Course: 54.7° |
| 2026-04-11 04:57 | START Moving | --- |
59.22816 / 5.86010
JUDABERG/HELGOY
|
Speed: 9.4 kn Course: 107.8° |
| 2026-04-11 04:54 | STOP Moving | --- |
59.22873 / 5.85463
JUDABERG/HELGOY
|
Speed: Course: 246° |
| 2026-04-11 04:32 | PORT DEPARTURE |
|
59.17490 / 5.88152
JUDABERG/HELGOY
|
Speed: 10 kn Course: 3° |
| 2026-04-11 04:31 | START Moving |
59.17207 / 5.88105
[NO] JUDABERG
|
Speed: 8.6 kn Course: 3° |
|
| 2026-04-11 04:28 | STOP Moving |
59.17024 / 5.87826
[NO] JUDABERG
|
Speed: 0.2 kn Course: 255° |
|
| 2026-04-11 04:26 | PORT ARRIVAL |
|
59.17045 / 5.87997
[NO] JUDABERG
|
Speed: 6.3 kn Course: 225.8° |
| 2026-04-11 04:10 | START Moving | --- |
59.20599 / 5.92169
JUDABERG/HELGOY
|
Speed: 7.9 kn Course: 252.8° |