HENRY MAERSK
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 14.17 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.4 Knots |
| MAX Speed | 13.2 Knots |
| AVG Wind | 2.9 knots |
| MAX Wind | 8.9 knots |
| MIN Temp | 14.7°C / 58.46°F |
| MAX Temp | 23.2°C / 73.76°F |
| Draught | 9.7 m |
| Position Received | 1 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | At anchor |
| Speed | |
| Course | 141° |
| Area | Aegean Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 m ago |
Info
Information
The current position of HENRY MAERSK is in Aegean Sea with coordinates 38.90743° / 26.95529° as reported on 2026-05-09 14:42 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel HENRY MAERSK (IMO: 9399351, MMSI: 219280000) is a Tanker It's sailing under the flag of [DK] Denmark.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HENRY MAERSK is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HENRY MAERSK as reported by AIS is 9.7 meters
Weather
| Temperature | 23.4°C / 74.12°F |
|---|---|
| Wind Speed | 4 knots |
| Direction | 214° SW |
| Pressure | 1014.2 hPa |
| Humidity | 42.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-06 18:47 | 2026-05-07 16:39 | 21 h | |
| 2026-04-30 14:36 | 2026-05-01 13:29 | 22 h | |
| 2026-04-16 06:07 | 2026-04-17 13:33 | 1 d | |
| 2026-03-26 11:58 | 2026-03-30 18:30 | 4 d | |
| 2026-03-14 03:23 | 2026-03-17 04:23 | 3 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 3 | ||
| 3 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-01 17:29 | 2026-05-06 21:47 | 921.79 nm | |||
| 2026-04-17 15:33 | 2026-04-30 18:36 | 2605.30 nm | |||
| 2026-03-30 20:30 | 2026-04-16 08:07 | 2833.57 nm | |||
| 2026-03-17 04:23 | 2026-03-26 12:58 | 1805.87 nm | |||
| 2026-02-18 14:09 | 2026-03-14 03:23 | 2255.23 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 14:36 | Status Changed | At anchor Default |
38.90744 / 26.95526
TR ALI
|
Speed: Course: 139° |
| 2026-05-09 14:33 | Status Changed | Default At anchor |
38.90744 / 26.95525
TR ALI
|
Speed: Course: 138° |
| 2026-05-09 14:24 | Status Changed | At anchor Default |
38.90740 / 26.95520
TR ALI
|
Speed: Course: 134° |
| 2026-05-09 14:21 | Status Changed | Default At anchor |
38.90741 / 26.95514
TR ALI
|
Speed: Course: 133° |
| 2026-05-09 14:12 | Status Changed | At anchor Default |
38.90740 / 26.95507
TR ALI
|
Speed: Course: 129° |
| 2026-05-09 14:09 | Status Changed | Default At anchor |
38.90738 / 26.95507
TR ALI
|
Speed: Course: 126° |
| 2026-05-09 14:00 | Status Changed | At anchor Default |
38.90728 / 26.95497
TR ALI
|
Speed: Course: 122° |
| 2026-05-09 13:54 | Status Changed | Default At anchor |
38.90731 / 26.95498
TR ALI
|
Speed: Course: 120° |
| 2026-05-09 13:48 | Status Changed | At anchor Default |
38.90734 / 26.95495
TR ALI
|
Speed: Course: 120° |
| 2026-05-09 13:45 | Status Changed | Default At anchor |
38.90734 / 26.95494
TR ALI
|
Speed: Course: 120° |