HAVBRIS
Fishing
Current Trip
| Time Travelled | 19 h, 55 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 23.10 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.1 Knots |
| MAX Speed | 8.3 Knots |
| AVG Wind | 10.1 knots |
| MAX Wind | 14.9 knots |
| MIN Temp | 3.3°C / 37.94°F |
| MAX Temp | 5.9°C / 42.62°F |
| Draught | 0 m |
| Position Received | 10 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Engaged in Fishing |
| Speed | 0.5 Knots |
| Course | 253° |
| Area | Norwegian Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 10 m ago |
Info
info
Information
The current position of HAVBRIS is in Norwegian Sea with coordinates 70.46819° / 21.99081° as reported on 2026-05-12 05:35 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.5 Knots
The vessel HAVBRIS (MMSI: 259031930) is a Fishing It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HAVBRIS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 5.1°C / 41.18°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 120° ESE |
| Pressure | 1002.2 hPa |
| Humidity | 88.8 % |
| Cloud Coverage | 99 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-11 08:27 | 2026-05-11 09:50 | 1 h | |
| 2026-05-06 20:55 | 2026-05-08 10:26 | 1 d | |
| 2026-05-06 09:22 | |||
| 2026-04-27 20:15 | 2026-04-28 06:54 | 10 h | |
| 2026-04-27 19:16 | |||
| 2026-04-24 09:18 | |||
| 2026-04-20 14:03 | 2026-04-22 11:02 | 1 d | |
| 2026-04-20 00:02 | 2026-04-20 10:16 | 10 h | |
| 2026-04-13 18:07 | |||
| 2026-04-13 15:21 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 12:26 | 2026-05-11 10:27 | 46.17 nm | |||
| 2026-05-06 11:22 | 2026-05-06 22:55 | 29.15 nm | |||
| 2026-04-27 21:16 | 2026-04-27 22:15 | 3.71 nm | |||
| 2026-04-20 12:16 | 2026-04-20 16:03 | 21.04 nm | |||
| 2026-04-20 12:16 | 2026-04-20 02:02 | 21.04 nm | |||
| 2026-04-13 17:21 | 2026-04-13 20:07 | 13.37 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 04:44 | IN Coverage |
70.47261 / 22.17306
Norwegian Sea
|
Speed: 7.2 kn Course: 223.1° |
|
| 2026-05-11 19:04 | OUT of Coverage |
70.47363 / 22.24314
Norwegian Sea
|
Speed: 6.4 kn Course: 267.2° |
|
| 2026-05-11 18:36 | IN Coverage |
70.48194 / 22.38097
Norwegian Sea
|
Speed: 7.9 kn Course: 261.9° |
|
| 2026-05-11 16:08 | OUT of Coverage |
70.47436 / 22.27579
Norwegian Sea
|
Speed: 5.8 kn Course: 75.5° |
|
| 2026-05-11 15:40 | START Moving | --- |
70.45484 / 22.15306
|
Speed: 6.2 kn Course: 75.2° |
| 2026-05-11 14:36 | IN Coverage |
70.46820 / 21.99617
Norwegian Sea
|
Speed: 0.1 kn Course: 21.7° |
|
| 2026-05-11 13:25 | OUT of Coverage |
70.47404 / 21.99406
Norwegian Sea
|
Speed: 0.2 kn Course: 69.6° |
|
| 2026-05-11 13:12 | IN Coverage |
70.47406 / 21.99312
Norwegian Sea
|
Speed: 0.2 kn Course: 154.6° |
|
| 2026-05-11 12:05 | OUT of Coverage |
70.46981 / 21.99165
Norwegian Sea
|
Speed: 0.3 kn Course: 60.9° |
|
| 2026-05-11 11:18 | STOP Moving | --- |
70.46841 / 21.99153
|
Speed: 0.1 kn Course: 9° |