HANOVER SQUARE
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | 1 day |
| Distance Travelled | 664.38 nm |
| Remaining Distance | 449.73 nm |
| AVG Speed | 11.1 Knots |
| MAX Speed | 13.9 Knots |
| AVG Wind | 14.4 knots |
| MAX Wind | 19 knots |
| MIN Temp | 10.1°C / 50.18°F |
| MAX Temp | 21.3°C / 70.34°F |
| Draught | 9.3 m |
| Position Received | 6 h, 2 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 13.5 Knots |
| Course | 219.5° |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 6 h, 2 m ago |
Info
Information
The current position of HANOVER SQUARE is in North Atlantic Ocean with coordinates 31.51282° / -73.42266° as reported on 2026-04-17 04:11 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 13.5 Knots and is heading at the port of FREEPORT (BS). The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-18 15:38 LT
The vessel HANOVER SQUARE (IMO: 9783992, MMSI: 636019030) is a Tanker It's sailing under the flag of [LR] Liberia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HANOVER SQUARE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HANOVER SQUARE as reported by AIS is 9.3 meters
Weather
| Temperature | 20.9°C / 69.62°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 253° WSW |
| Pressure | 1018 hPa |
| Humidity | 81.9 % |
| Cloud Coverage | 34 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-13 23:47 | 2026-04-14 21:44 | 21 h | |
| 2026-04-09 10:11 | 2026-04-10 18:33 | 1 d | |
| 2026-04-02 02:46 | 2026-04-03 00:51 | 22 h | |
| 2026-02-11 17:01 | 2026-02-12 20:32 | 1 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 14:33 | 2026-04-13 19:47 | 40.31 nm | |||
| 2026-04-02 22:21 | 2026-04-09 06:11 | 1035.51 nm | |||
| 2026-02-12 21:32 | 2026-04-02 00:16 | 4670.04 nm | |||
| 2026-01-19 09:03 | 2026-02-11 18:01 | 2655.32 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 04:26 | Status Changed | Default Under way using engine |
31.47105 / -73.46292
BS FPO
|
Speed: 13.5 kn Course: 219.5° |
| 2026-04-17 04:11 | OUT of Coverage |
31.51282 / -73.42266
North Atlantic Ocean
BS FPO
|
Speed: 13.5 kn Course: 219.5° |
|
| 2026-04-17 04:06 | Status Changed | Under way using engine Default |
31.52821 / -73.40783
BS FPO
|
Speed: 13.3 kn Course: 218° |
| 2026-04-17 04:02 | IN Coverage |
31.52821 / -73.40783
North Atlantic Ocean
BS FPO
|
Speed: 13.3 kn Course: 219.8° |
|
| 2026-04-16 01:06 | Status Changed | Default Under way using engine |
36.72126 / -70.92025
BS FPO
|
Speed: 11.3 kn Course: 196.7° |
| 2026-04-16 00:59 | Status Changed | Under way using engine Default |
36.74259 / -70.91217
BS FPO
|
Speed: 11.3 kn Course: 196° |
| 2026-04-16 00:59 | OUT of Coverage |
36.74259 / -70.91217
North Atlantic Ocean
BS FPO
|
Speed: 11.3 kn Course: 196.7° |
|
| 2026-04-16 00:21 | Status Changed | Default Under way using engine |
36.85531 / -70.86986
BS FPO
|
Speed: 10.4 kn Course: 200.8° |
| 2026-04-16 00:06 | Status Changed | Under way using engine Default |
36.89416 / -70.85106
BS FPO
|
Speed: 10.6 kn Course: 203° |
| 2026-04-16 00:06 | IN Coverage |
36.89416 / -70.85106
North Atlantic Ocean
BS FPO
|
Speed: 10.4 kn Course: 202.7° |