HAI ZHI XING 568
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 11 h, 44 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 17.08 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.9 Knots |
| MAX Speed | 7.3 Knots |
| AVG Wind | 5.4 knots |
| MAX Wind | 7.8 knots |
| MIN Temp | 24.3°C / 75.74°F |
| MAX Temp | 28.8°C / 83.84°F |
| Draught | 4.5 m |
| Position Received | 2026-03-24 05:22 |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 7.9 Knots |
| Course | 167.8° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2026-03-24 05:22 |
Info
Information
The current position of HAI ZHI XING 568 is in South China Sea with coordinates 22.28038° / 113.80525° as reported on 2026-03-24 05:22 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 7.9 Knots
The vessel HAI ZHI XING 568 (MMSI: 412703990) is a Tanker It's sailing under the flag of [CN] China.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HAI ZHI XING 568 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HAI ZHI XING 568 as reported by AIS is 4.5 meters
Weather
| Temperature | 28.7°C / 83.66°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 111° ESE |
| Pressure | 1010.7 hPa |
| Humidity | 71.8 % |
| Cloud Coverage | 86 % |
Featured Company
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 03:23 | START Moving | --- |
19.99044 / 110.03799
DONGYING
|
Speed: 3.8 kn Course: 40° |
| 2026-05-10 19:01 | STOP Moving | --- |
19.98838 / 110.03520
DONGYING
|
Speed: Course: 269° |
| 2026-05-10 18:39 | PORT DEPARTURE |
|
19.98351 / 110.04230
DONGYING
|
Speed: 5.5 kn Course: 332° |
| 2026-05-10 18:35 | START Moving |
19.97877 / 110.04624
[CN] MACUN
|
Speed: 5.5 kn Course: 332° |
|
| 2026-05-10 10:19 | STOP Moving |
19.97179 / 110.04786
[CN] MACUN
|
Speed: 0.2 kn Course: 75° |
|
| 2026-05-10 10:19 | PORT ARRIVAL |
|
19.97179 / 110.04786
[CN] MACUN
|
Speed: 0.7 kn Course: 119° |
| 2026-05-10 09:58 | START Moving | --- |
19.98597 / 110.03464
DONGYING
|
Speed: 4 kn Course: 125° |
| 2026-05-09 21:20 | STOP Moving | --- |
19.98777 / 110.03304
DONGYING
|
Speed: Course: 336° |
| 2026-05-09 21:03 | PORT DEPARTURE |
|
19.98649 / 110.04135
DONGYING
|
Speed: 5.8 kn Course: 331° |
| 2026-05-09 20:59 | START Moving |
19.98012 / 110.04587
[CN] MACUN
|
Speed: 5.8 kn Course: 331° |