GENCO MAYFLOWER
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 54 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 6538.08 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.6 Knots |
| MAX Speed | 14.4 Knots |
| AVG Wind | 9.1 knots |
| MAX Wind | 20.7 knots |
| MIN Temp | 22.4°C / 72.32°F |
| MAX Temp | 30.4°C / 86.72°F |
| Draught | 13.2 m |
| Position Received | 5 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 10.4 Knots |
| Course | 310.8° |
| Area | Malacca Strait |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 5 d ago |
Info
Information
The current position of GENCO MAYFLOWER is in Malacca Strait with coordinates 2.08977° / 102.11469° as reported on 2026-04-05 01:49 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.4 Knots
The vessel GENCO MAYFLOWER (IMO: 9714680, MMSI: 538009130) is a Cargo It's sailing under the flag of [MH] Marshall Is.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of GENCO MAYFLOWER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of GENCO MAYFLOWER as reported by AIS is 13.2 meters
Weather
| Temperature | 27.6°C / 81.68°F |
|---|---|
| Wind Speed | 6 knots |
| Direction | 242° WSW |
| Pressure | 1011.2 hPa |
| Humidity | 73 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 08:41 | STOP Moving | --- |
21.76833 / 91.78333
BD CGP
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-05 01:49 | OUT of Coverage |
2.08977 / 102.11469
Malacca Strait
BD CGP
|
Speed: 10.4 kn Course: 310.8° |
|
| 2026-04-05 00:07 | Status Changed | Under way using engine Default |
1.90978 / 102.35053
BD CGP
|
Speed: 10.6 kn Course: 299° |
| 2026-04-05 00:05 | Status Changed | Default Under way using engine |
1.90798 / 102.35402
BD CGP
|
Speed: 10.6 kn Course: 294.4° |
| 2026-04-04 23:57 | Change Sea Area | Malaysian part of the Malacca Strait Malaysian part of the Singapore Strait |
1.89679 / 102.37647
Malacca Strait
BD CGP
|
Speed: 10.8 kn Course: 294.6° |
| 2026-04-04 23:57 | Status Changed | Under way using engine Default |
1.89655 / 102.37699
BD CGP
|
Speed: 10.9 kn Course: 296° |
| 2026-04-04 23:49 | IN Coverage |
1.89679 / 102.37647
Malacca Strait
BD CGP
|
Speed: 10.8 kn Course: 294.6° |
|
| 2026-04-04 17:01 | Status Changed | Default Under way using engine |
1.22264 / 103.50549
BD CGP
|
Speed: 10.2 kn Course: 286.3° |
| 2026-04-04 16:56 | OUT of Coverage |
1.21836 / 103.52041
Singapore Strait
BD CGP
|
Speed: 10.2 kn Course: 286.3° |
|
| 2026-04-04 16:31 | Change Sea Area | Malaysian part of the Singapore Strait Indonesian part of the Singapore Strait |
1.19897 / 103.58956
Singapore Strait
BD CGP
|
Speed: 10.7 kn Course: 280.4° |