GAS NEPTUNE
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 12 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 2215.16 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 13.1 Knots |
| MAX Speed | 15.9 Knots |
| AVG Wind | 9.9 knots |
| MAX Wind | 17 knots |
| MIN Temp | 23.7°C / 74.66°F |
| MAX Temp | 31.3°C / 88.34°F |
| Draught | 11.9 m |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 13.6 Knots |
| Course | 181.7° |
| Area | North Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of GAS NEPTUNE is in North Pacific Ocean with coordinates 8.72084° / -79.45695° as reported on 2026-05-08 00:48 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 13.6 Knots
The vessel GAS NEPTUNE (IMO: 9944065, MMSI: 477895100) is a Tanker It's sailing under the flag of [HK] Hong Kong.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of GAS NEPTUNE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of GAS NEPTUNE as reported by AIS is 11.9 meters
Weather
| Temperature | 29°C / 84.2°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 346° NNW |
| Pressure | 1009.4 hPa |
| Humidity | 69.1 % |
| Cloud Coverage | 96 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-05 13:53 | 2026-04-22 23:21 | 11112.54 nm | |||
| 2026-01-29 20:54 | 2026-03-04 15:28 | 9951.13 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 00:53 | Status Changed | Default Under way using engine |
8.69906 / -79.45737
PA CT
|
Speed: 13.6 kn Course: 181.7° |
| 2026-05-08 00:48 | OUT of Coverage |
8.72084 / -79.45695
North Pacific Ocean
|
Speed: 13.6 kn Course: 181.7° |
|
| 2026-05-08 00:27 | Change Sea Area | Panamanian part of the North Pacific Ocean Panamanian part of the Caribbean Sea |
8.79529 / -79.46215
North Pacific Ocean
|
Speed: 12.8 kn Course: 174.4° |
| 2026-05-08 00:26 | Status Changed | Under way using engine Default |
8.79885 / -79.46254
PA CT
|
Speed: 12.7 kn Course: 168° |
| 2026-05-08 00:09 | IN Coverage |
8.79529 / -79.46215
North Pacific Ocean
|
Speed: 12.8 kn Course: 174.4° |
|
| 2026-05-07 21:49 | Status Changed | Default Under way using engine |
8.98139 / -79.58877
PA CT
|
Speed: Course: 142° |
| 2026-05-07 21:29 | OUT of Coverage |
8.98472 / -79.59139
Caribbean Sea
|
Speed: Course: 169.9° |
|
| 2026-05-07 21:21 | IN Coverage |
8.98473 / -79.59141
Caribbean Sea
|
Speed: Course: 179.7° |
|
| 2026-05-07 16:37 | START Moving | --- |
9.22340 / -79.93172
PA CT
|
Speed: 5.4 kn Course: 349° |
| 2026-05-07 07:09 | STOP Moving | --- |
9.21965 / -79.92735
PA CT
|
Speed: 0.3 kn Course: 239° |