EIDSVAAG POLARIS
General Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | 2 h, 56 mins |
| Distance Travelled | 453.25 nm |
| Remaining Distance | 24.44 nm |
| AVG Speed | 10.5 Knots |
| MAX Speed | 13.1 Knots |
| AVG Wind | 10 knots |
| MAX Wind | 28.8 knots |
| MIN Temp | 4.6°C / 40.28°F |
| MAX Temp | 10.6°C / 51.08°F |
| Draught | 4.1 m |
| Position Received | 1 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 7.3 Knots |
| Course | 51.9° |
| Area | Norwegian Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 m ago |
Info
Information
The current position of EIDSVAAG POLARIS is in Norwegian Sea with coordinates 68.26575° / 15.02935° as reported on 2026-04-16 02:11 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 7.3 Knots and is heading at the port of STOKMARKNES. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-16 05:08 LT
The vessel EIDSVAAG POLARIS (IMO: 9213985, MMSI: 259221000) is a General Cargo that was built in 1999 ( 27 years old ). It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of EIDSVAAG POLARIS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of EIDSVAAG POLARIS as reported by AIS is 4.1 meters
Weather
| Temperature | 4.6°C / 40.28°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 60° ENE |
| Pressure | 1025.2 hPa |
| Humidity | 75.4 % |
| Cloud Coverage | 59 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-13 08:04 | 2026-04-13 08:55 | 50 m | |
| 2026-04-13 07:31 | 2026-04-13 07:45 | 14 m | |
| 2026-04-11 09:16 | 2026-04-13 05:04 | 1 d | |
| 2026-04-09 10:02 | 2026-04-10 08:49 | 22 h | |
| 2026-04-09 09:26 | 2026-04-09 09:40 | 13 m | |
| 2026-04-06 15:58 | 2026-04-07 12:13 | 20 h | |
| 2026-04-02 10:00 | 2026-04-02 19:14 | 9 h | |
| 2026-03-31 11:01 | 2026-03-31 11:03 | 1 m | |
| 2026-03-28 17:24 | 2026-03-31 10:25 | 2 d | |
| 2026-03-28 09:05 | 2026-03-28 17:07 | 8 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 123 | ||
| 72 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-13 09:45 | 2026-04-13 10:04 | 3.49 nm | |||
| 2026-04-13 07:04 | 2026-04-13 09:31 | 8.23 nm | |||
| 2026-04-10 10:49 | 2026-04-11 11:16 | 162.86 nm | |||
| 2026-04-09 11:40 | 2026-04-09 12:02 | 3.75 nm | |||
| 2026-04-07 14:13 | 2026-04-09 11:26 | 386.80 nm | |||
| 2026-04-02 21:14 | 2026-04-06 17:58 | 208.41 nm | |||
| 2026-03-31 13:03 | 2026-04-02 12:00 | 406.02 nm | |||
| 2026-03-31 12:25 | 2026-03-31 13:01 | 0.41 nm | |||
| 2026-03-28 18:07 | 2026-03-28 18:24 | 3.09 nm | |||
| 2026-03-27 04:09 | 2026-03-28 10:05 | 184.32 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 02:15 | Status Changed | Under way using engine Moored |
64.78859 / 11.08985
STOKMARKNES
|
Speed: 11.6 kn Course: 28.9° |
| 2026-04-15 00:57 | START Moving | --- |
64.75340 / 11.54154
STOKMARKNES
|
Speed: 5.6 kn Course: 241.6° |
| 2026-04-14 23:50 | STOP Moving | --- |
64.75462 / 11.54467
STOKMARKNES
|
Speed: 0.1 kn Course: 223° |
| 2026-04-14 23:21 | START Moving | --- |
64.79568 / 11.67609
STOKMARKNES
|
Speed: 9.7 kn Course: 245.5° |
| 2026-04-14 21:49 | STOP Moving | --- |
64.79336 / 11.68432
STOKMARKNES
|
Speed: 0.1 kn Course: 348° |
| 2026-04-14 12:58 | START Moving | --- |
63.73539 / 8.83868
STOKMARKNES
|
Speed: 3.5 kn Course: 44° |
| 2026-04-14 11:20 | Destination Changed | STOKMARKNES NO FISHFARMS |
63.73522 / 8.83779
STOKMARKNES
|
Speed: Course: 20° |
| 2026-04-13 19:59 | Status Changed | Moored Under way using engine |
63.73524 / 8.83782
NO FISHFARMS
|
Speed: Course: 18° |
| 2026-04-13 19:44 | STOP Moving | --- |
63.73351 / 8.83887
NO FISHFARMS
|
Speed: 0.3 kn Course: 312° |
| 2026-04-13 18:13 | START Moving | --- |
63.79660 / 8.64448
NO FISHFARMS
|
Speed: 7.2 kn Course: 322.2° |