EDDA FRENDE
Offshore Supply Ship
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 118.99 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.3 Knots |
| MAX Speed | 12.1 Knots |
| AVG Wind | 12 knots |
| MAX Wind | 34.5 knots |
| MIN Temp | 3.7°C / 38.66°F |
| MAX Temp | 6.5°C / 43.7°F |
| Draught | 5.4 m |
| Position Received | 55 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 0.6 Knots |
| Course | 135° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 55 m ago |
Info
Information
The current position of EDDA FRENDE is in North Sea with coordinates 59.24009° / 2.36158° as reported on 2026-04-15 12:54 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.6 Knots
The vessel EDDA FRENDE (IMO: 9409730, MMSI: 259912000) is a Offshore Supply Ship that was built in 2008 ( 18 years old ). It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of EDDA FRENDE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of EDDA FRENDE as reported by AIS is 5.4 meters
Weather
| Temperature | 6.5°C / 43.7°F |
|---|---|
| Wind Speed | 33 knots |
| Direction | 137° SE |
| Pressure | 1016.3 hPa |
| Humidity | 86.4 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-14 02:45 | 2026-04-14 12:21 | 9 h | |
| 2026-04-11 09:08 | 2026-04-11 20:45 | 11 h | |
| 2026-04-05 08:07 | 2026-04-11 08:56 | 6 d | |
| 2026-04-04 22:32 | 2026-04-05 07:56 | 9 h | |
| 2026-03-31 20:00 | 2026-04-01 15:08 | 19 h | |
| 2026-03-26 14:58 | 2026-03-31 16:52 | 5 d | |
| 2026-03-14 10:53 | 2026-03-26 13:44 | 12 d | |
| 2026-03-07 14:32 | 2026-03-12 23:24 | 5 d | |
| 2026-03-04 05:33 | 2026-03-05 02:26 | 20 h | |
| 2026-02-28 10:25 | 2026-02-28 20:00 | 9 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-11 22:45 | 2026-04-14 04:45 | 160.17 nm | |||
| 2026-04-11 10:56 | 2026-04-11 11:08 | 0.46 nm | |||
| 2026-04-05 09:56 | 2026-04-05 10:07 | 1.79 nm | |||
| 2026-04-01 17:08 | 2026-04-05 00:32 | 186.61 nm | |||
| 2026-03-31 18:52 | 2026-03-31 22:00 | 32.08 nm | |||
| 2026-03-26 14:44 | 2026-03-26 15:58 | 1.52 nm | |||
| 2026-03-12 23:24 | 2026-03-14 11:53 | 301.76 nm | |||
| 2026-03-05 02:26 | 2026-03-07 14:32 | 55.27 nm | |||
| 2026-02-28 20:00 | 2026-03-04 05:33 | 90.68 nm | |||
| 2026-02-26 02:07 | 2026-02-28 10:25 | 263.07 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 12:03 | STOP Moving | --- |
59.23285 / 2.38902
BALDER
|
Speed: 0.1 kn Course: 286° |
| 2026-04-15 11:53 | IN Coverage |
59.22606 / 2.39742
North Sea
|
Speed: 8.3 kn Course: 337° |
|
| 2026-04-15 10:35 | OUT of Coverage |
59.17463 / 2.49495
North Sea
|
Speed: 0.1 kn Course: 81.2° |
|
| 2026-04-15 10:35 | STOP Moving | --- |
59.17463 / 2.49495
BALDER
|
Speed: 0.1 kn Course: 134° |
| 2026-04-15 09:11 | START Moving | --- |
59.16576 / 2.48468
BALDER
|
Speed: 3.1 kn Course: 39° |
| 2026-04-15 08:06 | Destination Changed | BALDER COSL PIONEER |
59.16554 / 2.48518
BALDER
|
Speed: 0.6 kn Course: 33° |
| 2026-04-15 07:45 | STOP Moving | --- |
59.16893 / 2.48946
COSL PIONEER
|
Speed: 0.1 kn Course: 142° |
| 2026-04-15 07:09 | START Moving | --- |
59.21244 / 2.42516
COSL PIONEER
|
Speed: 9.6 kn Course: 141.5° |
| 2026-04-15 06:00 | STOP Moving | --- |
59.23298 / 2.39222
COSL PIONEER
|
Speed: Course: 324° |
| 2026-04-15 05:33 | IN Coverage |
59.19435 / 2.38047
North Sea
|
Speed: 2.2 kn Course: 350.1° |