ECO CORSAIR
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 4 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 54.38 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9.3 Knots |
| MAX Speed | 11.8 Knots |
| AVG Wind | 6.5 knots |
| MAX Wind | 20 knots |
| MIN Temp | 4.7°C / 40.46°F |
| MAX Temp | 8.6°C / 47.48°F |
| Draught | 4.8 m |
| Position Received | 2 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | At anchor |
| Speed | 0.1 Knots |
| Course | 290° |
| Area | Kattegat |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 m ago |
Info
Information
The current position of ECO CORSAIR is in Kattegat with coordinates 57.69295° / 10.59625° as reported on 2026-04-21 19:07 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Knots
The vessel ECO CORSAIR (IMO: 9710311, MMSI: 210155000) is a Tanker It's sailing under the flag of [CY] Cyprus.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ECO CORSAIR is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ECO CORSAIR as reported by AIS is 4.8 meters
Weather
| Temperature | 8.1°C / 46.58°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 300° WNW |
| Pressure | 1027.4 hPa |
| Humidity | 77.5 % |
| Cloud Coverage | 6 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-16 23:36 | 2026-04-17 14:02 | 14 h | |
| 2026-04-13 23:08 | 2026-04-14 15:16 | 16 h | |
| 2026-04-06 15:36 | 2026-04-07 06:06 | 14 h | |
| 2026-04-04 23:26 | 2026-04-05 22:04 | 22 h | |
| 2026-03-30 16:07 | 2026-03-31 03:32 | 11 h | |
| 2026-03-29 07:41 | 2026-03-29 19:01 | 11 h | |
| 2026-03-22 15:53 | 2026-03-23 06:23 | 14 h | |
| 2026-03-20 16:50 | 2026-03-21 22:06 | 1 d | |
| 2026-03-13 18:08 | 2026-03-14 08:10 | 14 h | |
| 2026-03-11 22:57 | 2026-03-13 00:54 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 27 | ||
| 27 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-14 17:16 | 2026-04-17 01:36 | 119.19 nm | |||
| 2026-04-07 08:06 | 2026-04-14 01:08 | 153.54 nm | |||
| 2026-04-06 00:04 | 2026-04-06 17:36 | 139.01 nm | |||
| 2026-03-31 05:32 | 2026-04-05 01:26 | 153.02 nm | |||
| 2026-03-29 21:01 | 2026-03-30 18:07 | 118.45 nm | |||
| 2026-03-23 07:23 | 2026-03-29 09:41 | 158.96 nm | |||
| 2026-03-21 23:06 | 2026-03-22 16:53 | 117.75 nm | |||
| 2026-03-14 09:10 | 2026-03-20 17:50 | 153.82 nm | |||
| 2026-03-13 01:54 | 2026-03-13 19:08 | 123.04 nm | |||
| 2026-03-04 19:59 | 2026-03-11 23:57 | 148.44 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-21 09:49 | Status Changed | At anchor Default |
57.69365 / 10.59414
DKSKA
|
Speed: 0.1 kn Course: -1° |
| 2026-04-21 09:46 | Status Changed | Default At anchor |
57.69360 / 10.59397
DKSKA
|
Speed: 0.1 kn Course: 135° |
| 2026-04-20 14:49 | Status Changed | At anchor Default |
57.69264 / 10.59344
DKSKA
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-20 14:45 | Status Changed | Default At anchor |
57.69269 / 10.59338
DKSKA
|
Speed: Course: 51° |
| 2026-04-20 07:07 | Status Changed | At anchor Default |
57.69340 / 10.59315
DKSKA
|
Speed: Course: 85° |
| 2026-04-20 07:04 | Status Changed | Default At anchor |
57.69336 / 10.59317
DKSKA
|
Speed: 0.2 kn Course: 86° |
| 2026-04-20 06:13 | Status Changed | At anchor Default |
57.69343 / 10.59331
DKSKA
|
Speed: 0.1 kn Course: 78° |
| 2026-04-20 06:10 | Status Changed | Default At anchor |
57.69333 / 10.59332
DKSKA
|
Speed: 0.2 kn Course: 87° |
| 2026-04-19 06:25 | Status Changed | At anchor Default |
57.69425 / 10.59834
DKSKA
|
Speed: 0.1 kn Course: 258° |
| 2026-04-19 06:23 | Status Changed | Default At anchor |
57.69426 / 10.59837
DKSKA
|
Speed: 0.1 kn Course: 255° |