CHANGHANG CHENGGONG
Oil Products Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 29 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 5995.44 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.3 Knots |
| MAX Speed | 12.2 Knots |
| AVG Wind | 7.3 knots |
| MAX Wind | 23.6 knots |
| MIN Temp | 16.1°C / 60.98°F |
| MAX Temp | 34.4°C / 93.92°F |
| Draught | 11.4 m |
| Position Received | 6 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 10.7 Knots |
| Course | 46.8° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 6 d ago |
Info
Information
The current position of CHANGHANG CHENGGONG is in South China Sea with coordinates 13.54970° / 114.00059° as reported on 2026-05-04 05:01 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.7 Knots and is heading at the port of CHIBA. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-11 02:00 LT
The vessel CHANGHANG CHENGGONG (IMO: 9401647, MMSI: 413357420) is a Oil Products Tanker that was built in 2010 ( 16 years old ). It's sailing under the flag of [CN] China.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CHANGHANG CHENGGONG is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CHANGHANG CHENGGONG as reported by AIS is 11.4 meters
Weather
| Temperature | 19.9°C / 67.82°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 108° ESE |
| Pressure | 1019.3 hPa |
| Humidity | 56.8 % |
| Cloud Coverage | 89 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 5 | ||
| 4 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-25 09:32 | 2026-04-08 15:30 | 4408.42 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 05:17 | Status Changed | Default Under way using engine |
13.58167 / 114.03667
CHIBA
|
Speed: 10.7 kn Course: 46.8° |
| 2026-05-04 05:01 | OUT of Coverage |
13.54970 / 114.00059
South China Sea
CHIBA
|
Speed: 10.7 kn Course: 46.8° |
|
| 2026-05-04 02:41 | ETA Changed | 2026/05/11 02:00 2026/05/10 13:00 |
13.24514 / 113.69035
CHIBA
|
Speed: 11.2 kn Course: 43.8° |
| 2026-05-04 02:30 | Detected in Sea | Spratly Islands part of the South China Sea |
13.22158 / 113.66715
South China Sea
CHIBA
|
Speed: 11.1 kn Course: 44.1° |
| 2026-05-04 02:30 | Status Changed | Under way using engine Default |
13.22158 / 113.66715
CHIBA
|
Speed: 11 kn Course: 44° |
| 2026-05-04 02:30 | IN Coverage |
13.22158 / 113.66715
South China Sea
CHIBA
|
Speed: 11.1 kn Course: 44.1° |
|
| 2026-04-30 16:50 | Status Changed | Default Under way using engine |
1.51307 / 104.59808
CHIBA
|
Speed: 11.3 kn Course: 51.1° |
| 2026-04-30 16:45 | Status Changed | Under way using engine Default |
1.50370 / 104.58663
CHIBA
|
Speed: 11.3 kn Course: 51° |
| 2026-04-30 16:45 | OUT of Coverage |
1.50370 / 104.58663
South China Sea
CHIBA
|
Speed: 11.3 kn Course: 51.1° |
|
| 2026-04-30 16:27 | Status Changed | Default Under way using engine |
1.46732 / 104.54205
CHIBA
|
Speed: 11.2 kn Course: 50° |