CASPAR
Reserved for future use
Current Trip
| Trip Time | 12 h, 6 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 75.64 nm |
| AVG Speed | 13.4 Knots |
| MAX Speed | 15.5 Knots |
| Draught | 1 m |
| AVG Wind | 7.3 knots |
| MAX Wind | 11.3 knots |
| MIN Temp | 9°C / 48.2°F |
| MAX Temp | 12.9°C / 55.22°F |
| Position Received | 7 h, 43 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | Baltic Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 7 h, 43 m ago |
Info
Information
The current position of CASPAR is in Baltic Sea with coordinates 54.43368° / 13.03238° as reported on 2026-05-19 21:25 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of BARHOFT.
The vessel CASPAR (MMSI: 211277080) is a Reserved for future use It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CASPAR is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CASPAR as reported by AIS is 1 meters
Weather
| Temperature | 10.1°C / 50.18°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 137° SE |
| Pressure | 1018.6 hPa |
| Humidity | 84.1 % |
| Cloud Coverage | 6 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-19 17:13 | |||
| 2026-05-06 01:30 | 2026-05-19 05:07 | 13 d | |
| 2026-05-01 05:54 | |||
| 2026-04-18 05:27 | |||
| 2026-04-17 05:34 | |||
| 2026-04-08 16:13 | 2026-04-10 06:26 | 1 d | |
| 2026-03-16 15:01 | 2026-03-17 07:05 | 16 h | |
| 2026-03-05 16:54 | 2026-03-06 06:50 | 13 h | |
| 2026-03-04 16:35 | 2026-03-05 07:04 | 14 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 13 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 07:07 | 2026-05-19 19:13 | 75.64 nm | |||
| 2026-05-01 07:54 | 2026-05-06 03:30 | 162.09 nm | |||
| 2026-03-17 08:05 | 2026-04-08 18:13 | 346.67 nm | |||
| 2026-03-06 07:50 | 2026-03-16 16:01 | 262.46 nm | |||
| 2026-03-05 08:04 | 2026-03-05 17:54 | 42.71 nm | |||
| 2026-02-27 07:59 | 2026-03-04 17:35 | 125.35 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 21:25 | OUT of Coverage |
54.43368 / 13.03238
Baltic Sea
[DE] BARHOFT
|
Speed: Course: 0° |
|
| 2026-05-19 18:01 | IN Coverage |
54.43374 / 13.03232
Baltic Sea
[DE] BARHOFT
|
Speed: Course: 0° |
|
| 2026-05-19 17:13 | PORT ARRIVAL |
|
54.43374 / 13.03232
[DE] BARHOFT
|
Speed: 15.5 kn Course: 189° |
| 2026-05-19 16:30 | OUT of Coverage |
54.61434 / 13.06926
Baltic Sea
|
Speed: 15.5 kn Course: 189° |
|
| 2026-05-19 14:54 | START Moving | --- |
55.00503 / 13.15205
BARHOEFT<>BALTIC2
|
Speed: 7.7 kn Course: 194.1° |
| 2026-05-19 14:36 | STOP Moving | --- |
55.00705 / 13.15416
BARHOEFT<>BALTIC2
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
| 2026-05-19 14:34 | START Moving | --- |
55.00824 / 13.15236
BARHOEFT<>BALTIC2
|
Speed: 4 kn Course: 121.8° |
| 2026-05-19 14:20 | STOP Moving | --- |
55.00738 / 13.15512
BARHOEFT<>BALTIC2
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
| 2026-05-19 14:19 | Change Sea Area | German part of the Baltic Sea Swedish part of the Baltic Sea |
55.00758 / 13.15494
Baltic Sea
|
Speed: 5.3 kn Course: 140.9° |
| 2026-05-19 14:16 | START Moving | --- |
55.01100 / 13.14910
BARHOEFT<>BALTIC2
|
Speed: 4.8 kn Course: 143.1° |