BILLABLE
Pleasure Craft
Current Trip
| Trip Time | 1 day |
|---|---|
| Trip Distance | 95.23 nm |
| AVG Speed | 24.8 Knots |
| MAX Speed | 24.8 Knots |
| Draught | --- |
| AVG Wind | 13.7 knots |
| MAX Wind | 17.8 knots |
| MIN Temp | 24.9°C / 76.82°F |
| MAX Temp | 28°C / 82.4°F |
| Position Received | 12 h, 47 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 12 h, 47 m ago |
Info
Information
The current position of BILLABLE is in North Atlantic Ocean with coordinates 18.45994° / -66.08843° as reported on 2026-05-13 15:11 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of SAN JUAN.
The vessel BILLABLE (MMSI: 338381016) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of BILLABLE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 28.9°C / 84.02°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 102° ESE |
| Pressure | 1017.3 hPa |
| Humidity | 65.7 % |
| Cloud Coverage | 67 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-04 17:49 | |||
| 2026-04-02 17:44 | 2026-04-02 18:22 | 37 m | |
| 2026-03-29 15:48 | 2026-04-01 19:15 | 3 d | |
| 2026-03-28 14:46 | 2026-03-28 16:57 | 2 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 3 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 14:22 | 2026-04-04 13:49 | 95.23 nm | |||
| 2026-04-01 15:15 | 2026-04-02 13:44 | 39.61 nm | |||
| 2026-03-28 12:57 | 2026-03-29 11:48 | 10.50 nm | |||
| 2026-02-13 13:42 | 2026-03-28 10:46 | 30.81 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 15:11 | OUT of Coverage |
18.45994 / -66.08843
North Atlantic Ocean
[PR] SAN JUAN
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-12 20:53 | IN Coverage |
18.45984 / -66.08851
North Atlantic Ocean
[PR] SAN JUAN
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-08 12:59 | OUT of Coverage |
18.45988 / -66.08849
North Atlantic Ocean
[PR] SAN JUAN
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-08 12:08 | IN Coverage |
18.45998 / -66.08846
North Atlantic Ocean
[PR] SAN JUAN
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-07 03:42 | OUT of Coverage |
18.45991 / -66.08854
North Atlantic Ocean
[PR] SAN JUAN
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-06 21:33 | IN Coverage |
18.45988 / -66.08843
North Atlantic Ocean
[PR] SAN JUAN
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-05 19:46 | OUT of Coverage |
18.45969 / -66.08858
North Atlantic Ocean
[PR] SAN JUAN
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-05 19:10 | IN Coverage |
18.45988 / -66.08843
North Atlantic Ocean
[PR] SAN JUAN
|
Speed: Course: 511° |