BELLE FRANCE
Passenger
Current Trip
| Trip Time | 50 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 8.84 nm |
| AVG Speed | 10.2 Knots |
| MAX Speed | 11.6 Knots |
| Draught | --- |
| AVG Wind | 14.5 knots |
| MAX Wind | 15 knots |
| MIN Temp | 11.1°C / 51.98°F |
| MAX Temp | 11.8°C / 53.24°F |
| Position Received | 23 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | |
| Course | 26° |
| Area | English Channel |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 23 m ago |
Info
Information
The current position of BELLE FRANCE is in English Channel with coordinates 48.83286° / -1.60304° as reported on 2026-05-15 15:59 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of GRANVILLE.
The vessel BELLE FRANCE (MMSI: 227979210) is a Passenger It's sailing under the flag of [FR] France.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of BELLE FRANCE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 11.5°C / 52.7°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 323° NW |
| Pressure | 1010 hPa |
| Humidity | 62.2 % |
| Cloud Coverage | 38 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-15 15:27 | |||
| 2026-05-15 13:33 | 2026-05-15 14:37 | 1 h | |
| 2026-05-15 09:09 | 2026-05-15 12:17 | 3 h | |
| 2026-05-14 16:53 | 2026-05-15 08:12 | 15 h | |
| 2026-05-14 13:20 | 2026-05-14 16:05 | 2 h | |
| 2026-05-14 08:36 | 2026-05-14 12:03 | 3 h | |
| 2026-05-13 17:12 | 2026-05-14 07:38 | 14 h | |
| 2026-05-13 12:59 | 2026-05-13 16:21 | 3 h | |
| 2026-05-12 14:39 | 2026-05-13 12:09 | 21 h | |
| 2026-05-10 15:41 | 2026-05-12 13:13 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 139 | ||
| 59 | ||
| 4 | ||
| 4 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 16:37 | 2026-05-15 17:27 | 8.84 nm | |||
| 2026-05-15 14:17 | 2026-05-15 15:33 | 10.79 nm | |||
| 2026-05-15 10:12 | 2026-05-15 11:09 | 8.20 nm | |||
| 2026-05-14 18:05 | 2026-05-14 18:53 | 8.41 nm | |||
| 2026-05-14 14:03 | 2026-05-14 15:20 | 11.21 nm | |||
| 2026-05-14 09:38 | 2026-05-14 10:36 | 9.21 nm | |||
| 2026-05-13 18:21 | 2026-05-13 19:12 | 8.76 nm | |||
| 2026-05-13 14:09 | 2026-05-13 14:59 | 8.71 nm | |||
| 2026-05-12 15:13 | 2026-05-12 16:39 | 14.25 nm | |||
| 2026-05-10 16:53 | 2026-05-10 17:41 | 8.48 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 15:32 | STOP Moving |
48.83260 / -1.60328
[FR] GRANVILLE
|
Speed: Course: 40° |
|
| 2026-05-15 15:27 | PORT ARRIVAL |
|
48.83069 / -1.60291
[FR] GRANVILLE
|
Speed: 9.4 kn Course: 103.3° |
| 2026-05-15 14:37 | START Moving | --- |
48.86744 / -1.81725
|
Speed: 6.6 kn Course: 159° |
| 2026-05-15 14:37 | IN Coverage |
48.86591 / -1.81557
English Channel
|
Speed: 7 kn Course: 132.8° |
|
| 2026-05-15 14:37 | PORT DEPARTURE |
|
48.86744 / -1.81725
|
Speed: 2.4 kn Course: 120° |
| 2026-05-15 13:36 | STOP Moving |
48.87298 / -1.82284
[FR] CHAUSEY
|
Speed: Course: 123° |
|
| 2026-05-15 13:33 | PORT ARRIVAL |
|
48.87320 / -1.82273
[FR] CHAUSEY
|
Speed: 12.1 kn Course: 84.1° |
| 2026-05-15 13:27 | OUT of Coverage |
48.86484 / -1.82708
English Channel
[FR] CHAUSEY
|
Speed: 12.1 kn Course: 84.1° |
|
| 2026-05-15 12:18 | START Moving | --- |
48.86750 / -1.81227
|
Speed: 9.4 kn Course: 88° |
| 2026-05-15 12:18 | IN Coverage |
48.86750 / -1.81227
English Channel
|
Speed: 9.4 kn Course: 87° |