APOLO I
Passenger
Current Trip
| Time Travelled | 6 h, 6 mins |
|---|---|
| Remaining Time | 3 h, 18 mins |
| Distance Travelled | 24.10 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 13.9 Knots |
| MAX Speed | 18.1 Knots |
| AVG Wind | 4.1 knots |
| MAX Wind | 7 knots |
| MIN Temp | 19.9°C / 67.82°F |
| MAX Temp | 21.9°C / 71.42°F |
| Draught | 2.2 m |
| Position Received | 1 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | South Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 m ago |
Info
Information
The current position of APOLO I is in South Atlantic Ocean with coordinates -22.93144° / -43.09947° as reported on 2026-04-20 09:12 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is heading at the port of NITEROI. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-20 12:32 LT
The vessel APOLO I (MMSI: 710020990) is a Passenger It's sailing under the flag of [BR] Brazil.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of APOLO I is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of APOLO I as reported by AIS is 2.2 meters
Weather
| Temperature | 21.3°C / 70.34°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 321° NW |
| Pressure | 1015.6 hPa |
| Humidity | 87 % |
| Cloud Coverage | 5 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-20 01:13 | 2026-04-20 03:08 | 1 h | |
| 2026-04-18 01:45 | 2026-04-20 00:57 | 1 d | |
| 2026-04-17 23:50 | 2026-04-18 01:33 | 1 h | |
| 2026-04-17 21:17 | 2026-04-17 21:40 | 23 m | |
| 2026-04-17 20:00 | 2026-04-17 20:26 | 26 m | |
| 2026-04-17 15:48 | 2026-04-17 19:09 | 3 h | |
| 2026-04-17 13:47 | 2026-04-17 15:12 | 1 h | |
| 2026-04-17 12:35 | 2026-04-17 12:49 | 14 m | |
| 2026-04-17 11:33 | 2026-04-17 11:48 | 14 m | |
| 2026-04-17 10:17 | 2026-04-17 10:31 | 13 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 2079 | ||
| 333 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-19 21:57 | 2026-04-19 22:13 | 2.90 nm | |||
| 2026-04-17 22:33 | 2026-04-17 22:45 | 1.67 nm | |||
| 2026-04-17 18:40 | 2026-04-17 20:50 | 19.12 nm | |||
| 2026-04-17 17:26 | 2026-04-17 18:17 | 8.36 nm | |||
| 2026-04-17 16:09 | 2026-04-17 17:00 | 7.56 nm | |||
| 2026-04-17 12:12 | 2026-04-17 12:48 | 5.97 nm | |||
| 2026-04-17 09:49 | 2026-04-17 10:47 | 7.64 nm | |||
| 2026-04-17 08:48 | 2026-04-17 09:35 | 7.54 nm | |||
| 2026-04-17 07:31 | 2026-04-17 08:33 | 7.70 nm | |||
| 2026-04-17 06:05 | 2026-04-17 07:17 | 9.81 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 09:12 | Status Changed | Under way using engine Default |
-22.93144 / -43.09947
PXU PQT
|
Speed: 2 kn Course: -1° |
| 2026-04-20 09:12 | STOP Moving | --- |
-22.93144 / -43.09947
PXU PQT
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-04-20 09:09 | Status Changed | Default Under way using engine |
-22.93102 / -43.09953
PXU PQT
|
Speed: 3.1 kn Course: 351.8° |
| 2026-04-20 08:53 | Status Changed | Under way using engine Default |
-22.92944 / -43.10079
PXU PQT
|
Speed: 7.2 kn Course: 126° |
| 2026-04-20 08:49 | Status Changed | Default Under way using engine |
-22.92451 / -43.10796
PXU PQT
|
Speed: 12.8 kn Course: 81.3° |
| 2026-04-20 08:30 | START Moving | --- |
-22.89414 / -43.13477
PXU PQT
|
Speed: 12.4 kn Course: 256.6° |
| 2026-04-20 08:25 | Status Changed | Under way using engine Default |
-22.89393 / -43.12573
PXU PQT
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-20 08:13 | Status Changed | Default Under way using engine |
-22.89395 / -43.12573
PXU PQT
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-04-20 08:00 | Status Changed | Under way using engine Default |
-22.89394 / -43.12572
PXU PQT
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-20 07:53 | Status Changed | Default Under way using engine |
-22.89392 / -43.12573
PXU PQT
|
Speed: Course: 511° |