AOI
Passenger
Current Trip
| Time Travelled | 2 h, 59 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 53.94 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 18.3 Knots |
| MAX Speed | 19.3 Knots |
| AVG Wind | 12.3 knots |
| MAX Wind | 14 knots |
| MIN Temp | 13.9°C / 57.02°F |
| MAX Temp | 15.8°C / 60.44°F |
| Draught | 5.2 m |
| Position Received | 1 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 18.5 Knots |
| Course | 56.2° |
| Area | Inland Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 m ago |
Info
Information
The current position of AOI is in Inland Sea with coordinates 34.58607° / 135.10634° as reported on 2026-04-15 19:37 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 18.5 Knots
The vessel AOI (IMO: 9928279, MMSI: 431019761) is a Passenger It's sailing under the flag of [JP] Japan.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AOI is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AOI as reported by AIS is 5.2 meters
Weather
| Temperature | 14.2°C / 57.56°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 354° N |
| Pressure | 1012.4 hPa |
| Humidity | 77.7 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-15 14:56 | 2026-04-15 16:39 | 1 h | |
| 2026-04-15 09:36 | 2026-04-15 11:35 | 1 h | |
| 2026-04-15 06:15 | 2026-04-15 06:43 | 28 m | |
| 2026-04-15 03:40 | 2026-04-15 05:16 | 1 h | |
| 2026-04-15 02:37 | 2026-04-15 03:00 | 23 m | |
| 2026-04-14 19:48 | 2026-04-14 23:39 | 3 h | |
| 2026-04-14 14:36 | 2026-04-14 16:22 | 1 h | |
| 2026-04-14 09:17 | 2026-04-14 11:11 | 1 h | |
| 2026-04-14 06:18 | 2026-04-14 06:40 | 22 m | |
| 2026-04-14 03:44 | 2026-04-14 05:15 | 1 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 20:35 | 2026-04-15 23:56 | 58.90 nm | |||
| 2026-04-15 15:43 | 2026-04-15 18:36 | 47.90 nm | |||
| 2026-04-15 14:16 | 2026-04-15 15:15 | 13.31 nm | |||
| 2026-04-15 12:00 | 2026-04-15 12:40 | 10.89 nm | |||
| 2026-04-15 08:39 | 2026-04-15 11:37 | 48.57 nm | |||
| 2026-04-15 01:22 | 2026-04-15 04:48 | 60.42 nm | |||
| 2026-04-14 20:11 | 2026-04-14 23:36 | 58.41 nm | |||
| 2026-04-14 15:40 | 2026-04-14 18:17 | 47.05 nm | |||
| 2026-04-14 14:15 | 2026-04-14 15:18 | 13.04 nm | |||
| 2026-04-14 11:58 | 2026-04-14 12:44 | 12.52 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 19:32 | Destination Changed | JP UKB JP TAP |
34.57976 / 135.07856
JP UKB
|
Speed: 19.2 kn Course: 120.6° |
| 2026-04-15 18:58 | Status Changed | Under way using engine Default |
34.57552 / 134.89169
JP TAP
|
Speed: 18.6 kn Course: 67° |
| 2026-04-15 18:48 | IN Coverage |
34.57861 / 134.89961
Inland Sea
JP TAP
|
Speed: 18.7 kn Course: 65.2° |
|
| 2026-04-15 16:39 | PORT DEPARTURE |
|
34.38702 / 134.08551
JP TAP
|
Speed: 13.7 kn Course: 24° |
| 2026-04-15 16:32 | START Moving |
34.36482 / 134.07320
[JP] TAKAMATSU
|
Speed: 9.6 kn Course: 10° |
|
| 2026-04-15 15:20 | STOP Moving |
34.35519 / 134.07385
[JP] TAKAMATSU
|
Speed: Course: 352° |
|
| 2026-04-15 14:56 | PORT ARRIVAL |
|
34.37332 / 134.07857
[JP] TAKAMATSU
|
Speed: 15.2 kn Course: 202° |
| 2026-04-15 12:12 | Status Changed | Default Under way using engine |
34.62535 / 134.98221
JP TAP
|
Speed: 18.8 kn Course: 291.4° |
| 2026-04-15 12:07 | OUT of Coverage |
34.62474 / 135.01352
Inland Sea
JP TAP
|
Speed: 18.8 kn Course: 291.4° |
|
| 2026-04-15 11:35 | PORT DEPARTURE |
|
34.64674 / 135.18674
JP TAP
|
Speed: 13.7 kn Course: 212° |