ANDA
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 16 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 0.07 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| AVG Wind | 6.6 knots |
| MAX Wind | 16.8 knots |
| MIN Temp | -1.1°C / 30.02°F |
| MAX Temp | 1.8°C / 35.24°F |
| Draught | 0.7 m |
| Position Received | 1 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | |
| Course | 291° |
| Area | Norwegian Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 m ago |
Info
Information
The current position of ANDA is in Norwegian Sea with coordinates 69.69505° / 19.01578° as reported on 2026-05-09 14:20 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel ANDA (MMSI: 257553600) is a Cargo It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ANDA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ANDA as reported by AIS is 0.7 meters
Weather
| Temperature | 5.6°C / 42.08°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 145° SE |
| Pressure | 1016.6 hPa |
| Humidity | 69.5 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 21 | ||
| 10 | ||
| 7 | ||
| 7 | ||
| 7 | ||
| 6 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 03:04 | Draught Changed | 0.7 0.8 |
69.69505 / 19.01577
TROMSOE
|
Speed: Course: 290° |
| 2026-05-04 02:58 | Draught Changed | 0.8 0.7 |
69.69503 / 19.01580
TROMSOE
|
Speed: Course: 291° |
| 2026-05-03 22:40 | Status Changed | Moored Default |
69.69505 / 19.01583
TROMSOE
|
Speed: Course: 291° |
| 2026-05-03 22:37 | Status Changed | Default Moored |
69.69503 / 19.01582
TROMSOE
|
Speed: Course: 291° |
| 2026-05-01 21:22 | Draught Changed | 0.7 0.8 |
69.69503 / 19.01583
TROMSOE
|
Speed: Course: 290° |
| 2026-05-01 21:16 | Draught Changed | 0.8 0.7 |
69.69503 / 19.01580
TROMSOE
|
Speed: Course: 291° |
| 2026-05-01 18:34 | Draught Changed | 0.7 0.8 |
69.69505 / 19.01577
TROMSOE
|
Speed: Course: 290° |
| 2026-05-01 18:28 | Draught Changed | 0.8 0.7 |
69.69505 / 19.01580
TROMSOE
|
Speed: Course: 290° |
| 2026-05-01 15:10 | Draught Changed | 0.7 0.8 |
69.69505 / 19.01582
TROMSOE
|
Speed: Course: 291° |
| 2026-05-01 15:04 | Draught Changed | 0.8 0.7 |
69.69505 / 19.01582
TROMSOE
|
Speed: Course: 291° |