AFRAPEARL II
Crude Oil Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 40 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 10097.25 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 11.1 Knots |
| MAX Speed | 11.1 Knots |
| AVG Wind | 9.5 knots |
| MAX Wind | 25.8 knots |
| MIN Temp | 10.6°C / 51.08°F |
| MAX Temp | 30.4°C / 86.72°F |
| Draught | 8.2 m |
| Position Received | 18 h, 12 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 12 Knots |
| Course | 335.7° |
| Area | Gulf of Suez |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 18 h, 12 m ago |
Info
Information
The current position of AFRAPEARL II is in Gulf of Suez with coordinates 29.17858° / 32.77940° as reported on 2026-05-13 04:00 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 12 Knots
The vessel AFRAPEARL II (IMO: 9437672, MMSI: 636019903) is a Crude Oil Tanker that was built in 2010 ( 16 years old ). It's sailing under the flag of [LR] Liberia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AFRAPEARL II is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AFRAPEARL II as reported by AIS is 8.2 meters
Weather
| Temperature | 24°C / 75.2°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 342° NNW |
| Pressure | 1011.7 hPa |
| Humidity | 45 % |
| Cloud Coverage | 53 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-08 06:16 | 2026-04-08 15:22 | 9 h | |
| 2026-04-03 04:28 | 2026-04-03 05:47 | 1 h | |
| 2026-03-30 18:28 | 2026-03-30 18:57 | 29 m | |
| 2026-03-29 14:52 | 2026-03-29 15:46 | 54 m | |
| 2026-03-29 08:52 | 2026-03-29 09:28 | 36 m | |
| 2026-03-28 20:14 | 2026-03-28 20:45 | 31 m | |
| 2026-03-14 10:55 | 2026-03-14 18:53 | 7 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 14 | ||
| 7 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 08:47 | 2026-04-08 08:16 | 843.65 nm | |||
| 2026-03-30 21:57 | 2026-04-03 07:28 | 500.72 nm | |||
| 2026-03-29 18:46 | 2026-03-30 21:28 | 62.50 nm | |||
| 2026-03-29 12:28 | 2026-03-29 17:52 | 82.37 nm | |||
| 2026-03-28 23:45 | 2026-03-29 11:52 | 144.76 nm | |||
| 2026-03-28 23:45 | 2026-03-28 23:14 | 144.76 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 04:07 | Status Changed | Default Under way using engine |
29.20005 / 32.76889
EGSUZ
|
Speed: 12 kn Course: 335.7° |
| 2026-05-13 04:00 | OUT of Coverage |
29.17858 / 32.77940
Gulf of Suez
EGSUZ
|
Speed: 12 kn Course: 335.7° |
|
| 2026-05-13 03:58 | Destination Changed | EGSUZ IN BOM |
29.17143 / 32.78310
EGSUZ
|
Speed: 11.9 kn Course: 335.4° |
| 2026-05-13 03:55 | Change Sea Area | Egyptian part of the Gulf of Suez Sudanese part of the Red Sea |
29.16534 / 32.78630
Gulf of Suez
|
Speed: 11.8 kn Course: 335.1° |
| 2026-05-13 03:53 | Status Changed | Under way using engine Default |
29.15836 / 32.79002
IN BOM
|
Speed: 11.7 kn Course: 339° |
| 2026-05-13 03:52 | Draught Changed | 8.2 13.9 |
29.15330 / 32.79242
IN BOM
|
Speed: 11.7 kn Course: 339° |
| 2026-05-13 03:51 | IN Coverage |
29.16534 / 32.78630
Gulf of Suez
|
Speed: 11.8 kn Course: 335.1° |
|
| 2026-05-10 23:16 | OUT of Coverage |
18.78252 / 38.02648
Red Sea
|
Speed: 54 kn Course: 180.3° |
|
| 2026-05-10 23:05 | Detected in Sea | Sudanese part of the Red Sea |
18.78337 / 38.00757
Red Sea
|
Speed: 46.8 kn Course: 354.8° |
| 2026-05-10 23:05 | IN Coverage |
18.78337 / 38.00757
Red Sea
|
Speed: 46.8 kn Course: 354.8° |