5087
Fishing
Current Trip
| Trip Time | 1 day |
|---|---|
| Trip Distance | 2.20 nm |
| AVG Speed | 9.7 Knots |
| MAX Speed | 9.7 Knots |
| Draught | --- |
| AVG Wind | 7.4 knots |
| MAX Wind | 8.2 knots |
| MIN Temp | 17.2°C / 62.96°F |
| MAX Temp | 22°C / 71.6°F |
| Position Received | 20 h, 17 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 8.1 Knots |
| Course | 213° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 20 h, 17 m ago |
Info
Information
The current position of 5087 is in South China Sea with coordinates 22.31718° / 114.14718° as reported on 2026-04-10 23:56 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 8.1 Knots and is currently inside the port of HONG KONG.
The vessel 5087 (MMSI: 412340040) is a Fishing It's sailing under the flag of [CN] China.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of 5087 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 24.1°C / 75.38°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 176° S |
| Pressure | 1009.4 hPa |
| Humidity | 92 % |
| Cloud Coverage | 50 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 7 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 23:56 | OUT of Coverage |
22.31718 / 114.14718
South China Sea
[HK] HONG KONG
|
Speed: 8.1 kn Course: 213° |
|
| 2026-04-10 23:53 | START Moving |
22.32140 / 114.15038
[HK] HONG KONG
|
Speed: 8.4 kn Course: 223° |
|
| 2026-04-10 21:19 | IN Coverage |
22.32358 / 114.15243
South China Sea
[HK] HONG KONG
|
Speed: Course: 204.5° |
|
| 2026-04-10 20:04 | OUT of Coverage |
22.32356 / 114.15242
South China Sea
[HK] HONG KONG
|
Speed: Course: 128.6° |
|
| 2026-04-10 15:32 | IN Coverage |
22.32354 / 114.15236
South China Sea
[HK] HONG KONG
|
Speed: Course: 334.3° |
|
| 2026-04-10 12:58 | OUT of Coverage |
22.32362 / 114.15238
South China Sea
[HK] HONG KONG
|
Speed: Course: 219.5° |
|
| 2026-04-10 08:27 | STOP Moving |
22.32345 / 114.15250
[HK] HONG KONG
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-04-10 08:22 | IN Coverage |
22.31427 / 114.14531
South China Sea
[HK] HONG KONG
|
Speed: 9.3 kn Course: 31° |
|
| 2026-04-02 00:39 | OUT of Coverage |
22.31759 / 114.14742
South China Sea
[HK] HONG KONG
|
Speed: 9.3 kn Course: 210.8° |
|
| 2026-04-02 00:37 | START Moving |
22.32210 / 114.15116
[HK] HONG KONG
|
Speed: 8.9 kn Course: 218.3° |