EILTANK 84
Wing in ground
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 159.15 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.4 Knop |
| MAX Speed | 8 Knop |
| AVG Wind | 5 knots |
| MAX Wind | 9.8 knots |
| MIN Temp | 4.4°C / 39.92°F |
| MAX Temp | 17.7°C / 63.86°F |
| Djupgående | 2.3 m |
| Position mottagen | 13 h, 33 m sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 5.9 Knop |
| Kurs | 247° |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 13 h, 33 m sen |
Info
Information
The current position of EILTANK 84 is in North Sea with coordinates 52.37011° / 9.16007° as reported on 2026-04-16 16:57 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 5.9 Knop
The vessel EILTANK 84 (MMSI: 211275880) is a Wing in ground It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of EILTANK 84 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of EILTANK 84 as reported by AIS is 2.3 meters
Weather
| Temperature | 11.1°C / 51.98°F |
|---|---|
| Wind Speed | 3 knots |
| Direction | 106° ESE |
| Pressure | 1022.7 hPa |
| Humidity | 81.8 % |
| Cloud Coverage | 65 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-12 14:55 | 2026-04-14 16:23 | 2 d | |
| 2026-04-08 17:26 | 2026-04-09 03:22 | 9 h | |
| 2026-04-08 07:29 | 2026-04-08 08:18 | 48 m | |
| 2026-04-07 18:09 | 2026-04-08 04:09 | 9 h | |
| 2026-04-03 06:48 | 2026-04-07 08:15 | 4 d | |
| 2026-03-31 16:30 | 2026-04-01 04:08 | 11 h | |
| 2026-03-23 20:54 | 2026-03-28 06:33 | 4 d | |
| 2026-03-23 18:22 | 2026-03-23 19:40 | 1 h | |
| 2026-03-21 18:49 | 2026-03-22 05:45 | 10 h | |
| 2026-03-21 08:57 | 2026-03-21 09:05 | 7 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 73 | ||
| 57 | ||
| 27 | ||
| 8 | ||
| 8 | ||
| 6 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 05:22 | 2026-04-12 16:55 | 265.42 nm | |||
| 2026-04-08 10:18 | 2026-04-08 19:26 | 42.71 nm | |||
| 2026-04-08 06:09 | 2026-04-08 09:29 | 21.79 nm | |||
| 2026-04-07 10:15 | 2026-04-07 20:09 | 73.27 nm | |||
| 2026-04-01 06:08 | 2026-04-03 08:48 | 146.03 nm | |||
| 2026-03-28 07:33 | 2026-03-31 18:30 | 265.77 nm | |||
| 2026-03-23 20:40 | 2026-03-23 21:54 | 11.84 nm | |||
| 2026-03-22 06:45 | 2026-03-23 19:22 | 137.69 nm | |||
| 2026-03-21 10:05 | 2026-03-21 19:49 | 52.71 nm | |||
| 2026-03-20 20:56 | 2026-03-21 09:57 | 19.32 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 04:16 | STARTAR förflyttning | --- |
52.30841 / 9.04727
HAMBURG
|
Fart: 4.4 kn Kurs: -1° |
| 2026-04-16 17:55 | STOPPAR förflyttning | --- |
52.31195 / 9.05439
HAMBURG
|
Fart: 0.1 kn Kurs: -1° |
| 2026-04-16 17:43 | Status ändrad | Default Under way using engine |
52.31852 / 9.07154
HAMBURG
|
Fart: 5.9 kn Kurs: 247° |
| 2026-04-16 16:57 | UTANFÖR täckningsområde |
52.37011 / 9.16007
North Sea
|
Fart: 5.9 kn Kurs: 247° |
|
| 2026-04-16 14:57 | Status ändrad | Under way using engine Default |
52.40180 / 9.46912
HAMBURG
|
Fart: 5.4 kn Kurs: 248° |
| 2026-04-16 14:51 | Status ändrad | Default Under way using engine |
52.40550 / 9.48428
HAMBURG
|
Fart: 6.2 kn Kurs: 257.4° |
| 2026-04-16 14:47 | Status ändrad | Under way using engine Default |
52.40768 / 9.49374
HAMBURG
|
Fart: 5.6 kn Kurs: 291° |
| 2026-04-16 14:40 | I täckningsområde |
52.40768 / 9.49374
North Sea
|
Fart: 6.2 kn Kurs: 257.4° |
|
| 2026-04-16 13:21 | Status ändrad | Default Under way using engine |
52.41912 / 9.70697
HAMBURG
|
Fart: 6.2 kn Kurs: 300.4° |
| 2026-04-16 13:17 | UTANFÖR täckningsområde |
52.41567 / 9.71658
North Sea
|
Fart: 6.2 kn Kurs: 300.4° |