ALBLAS
Passenger
Current Trip
| Time Travelled | 32 mins |
|---|---|
| Remaining Time | 28 mins |
| Distance Travelled | 5.08 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 11.6 Knop |
| MAX Speed | 14.5 Knop |
| AVG Wind | 9.7 knots |
| MAX Wind | 9.9 knots |
| MIN Temp | 13.4°C / 56.12°F |
| MAX Temp | 13.5°C / 56.3°F |
| Djupgående | 0.2 m |
| Position mottagen | 1 m sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 10.8 Knop |
| Kurs | 171.7° |
| Område | Gulf of Guinea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 1 m sen |
Info
Information
The current position of ALBLAS is in Gulf of Guinea with coordinates 51.90921° / 4.51549° as reported on 2026-04-19 11:09 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.8 Knop and is heading at the port of ALBLASSERDAM. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-19 11:38 LT
The vessel ALBLAS (MMSI: 244750276) is a Passenger It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ALBLAS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ALBLAS as reported by AIS is 0.2 meters
Weather
| Temperature | 13.6°C / 56.48°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 337° NNW |
| Pressure | 1023 hPa |
| Humidity | 53.8 % |
| Cloud Coverage | 5 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-19 10:35 | 2026-04-19 10:38 | 2 m | |
| 2026-04-19 10:27 | 2026-04-19 10:31 | 4 m | |
| 2026-04-19 10:20 | 2026-04-19 10:22 | 1 m | |
| 2026-04-19 10:16 | 2026-04-19 10:18 | 2 m | |
| 2026-04-19 10:11 | 2026-04-19 10:13 | 2 m | |
| 2026-04-19 10:04 | 2026-04-19 10:08 | 4 m | |
| 2026-04-19 09:56 | 2026-04-19 10:02 | 5 m | |
| 2026-04-19 09:50 | 2026-04-19 09:53 | 2 m | |
| 2026-04-19 09:43 | 2026-04-19 09:50 | 7 m | |
| 2026-04-19 09:34 | 2026-04-19 09:41 | 6 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 2396 | ||
| 1852 | ||
| 1252 | ||
| 1170 | ||
| 1041 | ||
| 1006 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-19 12:31 | 2026-04-19 12:35 | 1.05 nm | |||
| 2026-04-19 12:22 | 2026-04-19 12:27 | 1.40 nm | |||
| 2026-04-19 12:18 | 2026-04-19 12:20 | 0.45 nm | |||
| 2026-04-19 12:13 | 2026-04-19 12:16 | 1.01 nm | |||
| 2026-04-19 12:08 | 2026-04-19 12:11 | 1.00 nm | |||
| 2026-04-19 12:02 | 2026-04-19 12:04 | 0.11 nm | |||
| 2026-04-19 11:53 | 2026-04-19 11:56 | 1.01 nm | |||
| 2026-04-19 11:50 | 2026-04-19 11:50 | --- | |||
| 2026-04-19 11:41 | 2026-04-19 11:43 | 0.66 nm | |||
| 2026-04-19 11:28 | 2026-04-19 11:34 | 1.76 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-19 11:01 | STARTAR förflyttning | --- |
51.90900 / 4.48538
ROTTERDAM:ST. JOBSHA
|
Fart: 11.6 kn Kurs: 37.5° |
| 2026-04-19 10:56 | STOPPAR förflyttning | --- |
51.90870 / 4.48236
ROTTERDAM:ST. JOBSHA
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 511° |
| 2026-04-19 10:42 | STARTAR förflyttning | --- |
51.90561 / 4.54537
ROTTERDAM:ST. JOBSHA
|
Fart: 21.6 kn Kurs: 228° |
| 2026-04-19 10:41 | STOPPAR förflyttning | --- |
51.90672 / 4.54789
ROTTERDAM:ST. JOBSHA
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 511° |
| 2026-04-19 10:38 | AVGÅTT HAMN |
|
51.90618 / 4.55828
ROTTERDAM:ST. JOBSHA
|
Fart: 22.1 kn Kurs: 277.1° |
| 2026-04-19 10:37 | STARTAR förflyttning |
51.90477 / 4.57131
[NL] KRIMPEN
|
Fart: 13.3 kn Kurs: 266.4° |
|
| 2026-04-19 10:36 | STOPPAR förflyttning |
51.90460 / 4.57451
[NL] KRIMPEN
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 511° |
|
| 2026-04-19 10:35 | ANLÄNDER HAMN |
|
51.90458 / 4.57456
[NL] KRIMPEN
|
Fart: 0.7 kn Kurs: 511° |
| 2026-04-19 10:31 | AVGÅTT HAMN |
|
51.89454 / 4.59647
ROTTERDAM:ST. JOBSHA
|
Fart: 21.9 kn Kurs: 306.7° |
| 2026-04-19 10:29 | STARTAR förflyttning |
51.88869 / 4.61811
[NL] RIDDERKERK
|
Fart: 19.9 kn Kurs: 314.9° |