A2B FUTURE
Container Ship
Current Trip
| Time Travelled | 10 h, 41 mins |
|---|---|
| Remaining Time | 3 h, 2 mins |
| Distance Travelled | 132.72 nm |
| Remaining Distance | 37.35 nm |
| AVG Speed | 12 Knop |
| MAX Speed | 17 Knop |
| AVG Wind | 3.9 knots |
| MAX Wind | 5.8 knots |
| MIN Temp | 6°C / 42.8°F |
| MAX Temp | 10.4°C / 50.72°F |
| Djupgående | 6.4 m |
| Position mottagen | 13 m sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 12 Knop |
| Kurs | 236.9° |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 13 m sen |
Info
Information
The current position of A2B FUTURE is in North Sea with coordinates 51.52295° / 1.64566° as reported on 2026-04-01 05:34 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 12 Knop and is heading at the port of THAMESPORT. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-01 09:49 LT
The vessel A2B FUTURE (IMO: 9122241, MMSI: 244870287) is a Container Ship that was built in 1995 ( 31 År gammal ). It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of A2B FUTURE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of A2B FUTURE as reported by AIS is 6.4 meters
Weather
| Temperature | 10.2°C / 50.36°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 226° SW |
| Pressure | 1025.4 hPa |
| Humidity | 92.3 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 09:43 | 2026-03-31 21:06 | 11 h | |
| 2026-03-30 09:08 | 2026-03-30 18:33 | 9 h | |
| 2026-03-29 09:14 | 2026-03-29 17:28 | 8 h | |
| 2026-03-28 08:56 | 2026-03-28 17:09 | 8 h | |
| 2026-03-27 09:40 | 2026-03-27 20:22 | 10 h | |
| 2026-03-26 10:16 | 2026-03-26 18:40 | 8 h | |
| 2026-03-25 06:50 | 2026-03-25 19:07 | 12 h | |
| 2026-03-24 11:55 | 2026-03-24 17:10 | 5 h | |
| 2026-03-22 08:35 | 2026-03-24 00:04 | 1 d | |
| 2026-03-21 09:05 | 2026-03-21 16:33 | 7 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 199 | ||
| 155 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 18:33 | 2026-03-31 09:43 | 172.49 nm | |||
| 2026-03-29 17:28 | 2026-03-30 09:08 | 168.46 nm | |||
| 2026-03-28 17:09 | 2026-03-29 09:14 | 172.60 nm | |||
| 2026-03-27 20:22 | 2026-03-28 08:56 | 169.16 nm | |||
| 2026-03-26 18:40 | 2026-03-27 09:40 | 172.26 nm | |||
| 2026-03-25 19:07 | 2026-03-26 10:16 | 168.51 nm | |||
| 2026-03-24 17:10 | 2026-03-25 06:50 | 174.17 nm | |||
| 2026-03-24 00:04 | 2026-03-24 11:55 | 168.11 nm | |||
| 2026-03-21 16:33 | 2026-03-22 08:35 | 172.60 nm | |||
| 2026-03-20 19:24 | 2026-03-21 09:05 | 169.04 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 05:47 | Status ändrad | Under way using engine Default |
51.49778 / 1.58496
GBTHP
|
Fart: 12.3 kn Kurs: 236° |
| 2026-04-01 05:42 | Status ändrad | Default Under way using engine |
51.50836 / 1.60986
GBTHP
|
Fart: 12 kn Kurs: 236.9° |
| 2026-04-01 05:25 | Upptäckt i hav | United Kingdom part of the North Sea |
51.53900 / 1.68247
North Sea
|
Fart: 12 kn Kurs: 235.4° |
| 2026-04-01 05:25 | Status ändrad | Under way using engine Default |
51.53900 / 1.68247
GBTHP
|
Fart: 11.9 kn Kurs: 235° |
| 2026-04-01 05:10 | I täckningsområde |
51.53900 / 1.68247
North Sea
|
Fart: 12 kn Kurs: 235.4° |
|
| 2026-04-01 01:41 | Status ändrad | Default Under way using engine |
51.96037 / 2.66916
GBTHP
|
Fart: 11.9 kn Kurs: 239.1° |
| 2026-04-01 01:37 | UTANFÖR täckningsområde |
51.96787 / 2.68975
North Sea
|
Fart: 11.9 kn Kurs: 239.1° |
|
| 2026-04-01 01:37 | Status ändrad | Under way using engine Default |
51.96814 / 2.69052
GBTHP
|
Fart: 11.9 kn Kurs: 238° |
| 2026-04-01 01:21 | I täckningsområde |
51.96787 / 2.68975
North Sea
|
Fart: 11.9 kn Kurs: 239.1° |
|
| 2026-03-31 22:59 | UTANFÖR täckningsområde |
52.05057 / 3.55054
North Sea
|
Fart: 13.6 kn Kurs: 266.6° |