STANFRIES
Passenger
Current Trip
| Trip Time | 2 h, 32 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 12.58 nm |
| AVG Speed | 5.4 Knop |
| MAX Speed | 6 Knop |
| Djupgående | 1.2 m |
| AVG Wind | 10.5 knots |
| MAX Wind | 11.5 knots |
| MIN Temp | 7.9°C / 46.22°F |
| MAX Temp | 9.4°C / 48.92°F |
| Position mottagen | Nu |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way sailing |
| Fart | |
| Kurs | --- |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | Nu |
Info
Information
The current position of STANFRIES is in North Sea with coordinates 53.17473° / 5.41076° as reported on 2026-03-31 22:20 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knop and is currently inside the port of HARLINGEN.
The vessel STANFRIES (MMSI: 244770390) is a Passenger It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of STANFRIES is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of STANFRIES as reported by AIS is 1.2 meters
Weather
| Temperature | 7.2°C / 44.96°F |
|---|---|
| Wind Speed | 4 knots |
| Direction | 314° NW |
| Pressure | 1027.8 hPa |
| Humidity | 85.6 % |
| Cloud Coverage | 16 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 29 | ||
| 11 | ||
| 10 | ||
| 9 | ||
| 6 | ||
| 6 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 12:29 | 2026-03-31 15:01 | 12.58 nm | |||
| 2026-03-31 09:28 | 2026-03-31 11:45 | 10.48 nm | |||
| 2026-03-30 14:27 | 2026-03-30 17:48 | 14.17 nm | |||
| 2026-03-30 10:33 | 2026-03-30 14:19 | 15.16 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 14:45 | Status ändrad | Under way sailing Default |
53.17471 / 5.41078
[NL] HARLINGEN
|
Fart: Kurs: -1° |
| 2026-03-31 14:41 | Status ändrad | Default Under way sailing |
53.17470 / 5.41078
[NL] HARLINGEN
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-03-31 13:02 | STOPPAR förflyttning |
53.17467 / 5.41083
[NL] HARLINGEN
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 511° |
|
| 2026-03-31 13:01 | ANLÄNDER HAMN |
|
53.17467 / 5.41083
[NL] HARLINGEN
|
Fart: 1.6 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-31 12:55 | Status ändrad | Under way sailing Default |
53.17752 / 5.41305
STARUM
|
Fart: 4.7 kn Kurs: -1° |
| 2026-03-31 12:53 | Status ändrad | Default Under way sailing |
53.17846 / 5.41639
STARUM
|
Fart: 5.7 kn Kurs: 253.2° |
| 2026-03-31 12:03 | Status ändrad | Under way sailing Default |
53.17991 / 5.52837
STARUM
|
Fart: 5.7 kn Kurs: 255° |
| 2026-03-31 12:01 | Status ändrad | Default Under way sailing |
53.18024 / 5.53267
STARUM
|
Fart: 5.1 kn Kurs: 278.2° |
| 2026-03-31 10:29 | AVGÅTT HAMN |
|
53.19636 / 5.74569
STARUM
|
Fart: 5.4 kn Kurs: 264.3° |
| 2026-03-31 10:17 | STARTAR förflyttning |
53.19802 / 5.77253
[NL] LEEUWARDEN
|
Fart: 4.6 kn Kurs: 278.6° |