FABIAN DEYMANN
Tanker
Current Trip
| Trip Time | 1 day |
|---|---|
| Trip Distance | 76.75 nm |
| AVG Speed | 8.6 Knop |
| MAX Speed | 10.7 Knop |
| Djupgående | 0.3 m |
| AVG Wind | 12.6 knots |
| MAX Wind | 14.5 knots |
| MIN Temp | 2.3°C / 36.14°F |
| MAX Temp | 10.2°C / 50.36°F |
| Position mottagen | 2 d sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 8.8 Knop |
| Kurs | 202° |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 2 d sen |
Info
Information
The current position of FABIAN DEYMANN is in North Sea with coordinates 53.11422° / 7.37272° as reported on 2026-03-28 15:49 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 8.8 Knop and is currently inside the port of OLDENBURG.
The vessel FABIAN DEYMANN (MMSI: 218050010) is a Tanker It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FABIAN DEYMANN is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FABIAN DEYMANN as reported by AIS is 0.3 meters
Weather
| Temperature | 4.7°C / 40.46°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 302° WNW |
| Pressure | 1010.5 hPa |
| Humidity | 85.2 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-29 14:45 | |||
| 2026-03-28 11:38 | 2026-03-28 12:09 | 30 m | |
| 2026-03-27 17:18 | 2026-03-28 09:21 | 16 h | |
| 2026-03-26 12:41 | 2026-03-26 13:16 | 34 m | |
| 2026-03-20 17:07 | 2026-03-26 08:09 | 5 d | |
| 2026-03-18 18:57 | 2026-03-20 06:37 | 1 d | |
| 2026-03-18 10:35 | 2026-03-18 11:15 | 39 m | |
| 2026-03-08 11:57 | 2026-03-17 11:57 | 8 d | |
| 2026-03-06 06:36 | 2026-03-06 07:15 | 39 m | |
| 2026-02-27 15:37 | 2026-03-01 11:20 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 53 | ||
| 21 | ||
| 6 | ||
| 5 | ||
| 5 | ||
| 5 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 13:09 | 2026-03-29 16:45 | 76.75 nm | |||
| 2026-03-28 10:21 | 2026-03-28 12:38 | 11.60 nm | |||
| 2026-03-26 14:16 | 2026-03-27 18:18 | 113.88 nm | |||
| 2026-03-26 09:09 | 2026-03-26 13:41 | 34.59 nm | |||
| 2026-03-20 07:37 | 2026-03-20 18:07 | 117.76 nm | |||
| 2026-03-18 12:15 | 2026-03-18 19:57 | 46.81 nm | |||
| 2026-03-17 12:57 | 2026-03-18 11:35 | 95.54 nm | |||
| 2026-03-06 08:15 | 2026-03-08 12:57 | 143.47 nm | |||
| 2026-03-01 12:20 | 2026-03-06 07:36 | 217.96 nm | |||
| 2026-02-23 10:40 | 2026-02-27 16:37 | 146.30 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-29 14:45 | STOPPAR förflyttning |
53.12354 / 8.20964
[DE] OLDENBURG
|
Fart: 0.1 kn Kurs: -1° |
|
| 2026-03-29 14:45 | ANLÄNDER HAMN |
|
53.12354 / 8.20964
[DE] OLDENBURG
|
Fart: 1.6 kn Kurs: -1° |
| 2026-03-29 07:05 | STARTAR förflyttning | --- |
52.98335 / 7.37171
ANLEGER ALTENWERDER
|
Fart: 4.3 kn Kurs: -1° |
| 2026-03-29 06:45 | STOPPAR förflyttning | --- |
52.98296 / 7.35675
ANLEGER ALTENWERDER
|
Fart: Kurs: -1° |
| 2026-03-29 05:38 | STARTAR förflyttning | --- |
52.98193 / 7.30617
ANLEGER ALTENWERDER
|
Fart: 4.7 kn Kurs: -1° |
| 2026-03-28 18:03 | STOPPAR förflyttning | --- |
52.98598 / 7.31766
ANLEGER ALTENWERDER
|
Fart: Kurs: -1° |
| 2026-03-28 15:50 | Status ändrad | Default Under way using engine |
53.11100 / 7.36869
ANLEGER ALTENWERDER
|
Fart: 8.8 kn Kurs: 202° |
| 2026-03-28 15:49 | UTANFÖR täckningsområde |
53.11422 / 7.37272
North Sea
|
Fart: 8.8 kn Kurs: 202° |
|
| 2026-03-28 13:27 | Status ändrad | Under way using engine Default |
53.33194 / 7.15434
ANLEGER ALTENWERDER
|
Fart: 5.1 kn Kurs: 85° |
| 2026-03-28 13:24 | Status ändrad | Default Under way using engine |
53.33162 / 7.14609
ANLEGER ALTENWERDER
|
Fart: 4.4 kn Kurs: 89.4° |