ISAIAH
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 7 h, 17 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 27.75 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.8 Knop |
| MAX Speed | 8.9 Knop |
| AVG Wind | 5.2 knots |
| MAX Wind | 9.2 knots |
| MIN Temp | 6.2°C / 43.16°F |
| MAX Temp | 9.6°C / 49.28°F |
| Djupgående | 1 m |
| Position mottagen | 5 m sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | |
| Kurs | --- |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 5 m sen |
Info
Information
The current position of ISAIAH is in North Sea with coordinates 51.69045° / 4.41095° as reported on 2026-03-31 22:02 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knop
The vessel ISAIAH (MMSI: 205432590) is a Cargo It's sailing under the flag of [BE] Belgium.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ISAIAH is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ISAIAH as reported by AIS is 1 meters
Weather
| Temperature | 6.2°C / 43.16°F |
|---|---|
| Wind Speed | 3 knots |
| Direction | 356° N |
| Pressure | 1028.4 hPa |
| Humidity | 81 % |
| Cloud Coverage | 35 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 13:45 | 2026-03-31 14:51 | 1 h | |
| 2026-03-31 06:39 | 2026-03-31 11:32 | 4 h | |
| 2026-03-30 23:01 | 2026-03-31 05:05 | 6 h | |
| 2026-03-30 13:29 | 2026-03-30 13:58 | 29 m | |
| 2026-03-29 12:43 | 2026-03-30 11:30 | 22 h | |
| 2026-03-27 20:39 | 2026-03-29 06:04 | 1 d | |
| 2026-03-26 20:41 | 2026-03-26 21:10 | 29 m | |
| 2026-03-26 10:49 | 2026-03-26 11:23 | 33 m | |
| 2026-03-25 19:00 | 2026-03-26 09:49 | 14 h | |
| 2026-03-25 16:16 | 2026-03-25 16:56 | 40 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 36 | ||
| 34 | ||
| 14 | ||
| 13 | ||
| 12 | ||
| 12 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 13:32 | 2026-03-31 15:45 | 17.75 nm | |||
| 2026-03-31 07:05 | 2026-03-31 08:39 | 17.43 nm | |||
| 2026-03-30 15:58 | 2026-03-31 01:01 | 41.39 nm | |||
| 2026-03-30 13:30 | 2026-03-30 15:29 | 16.72 nm | |||
| 2026-03-29 08:04 | 2026-03-29 14:43 | 52.34 nm | |||
| 2026-03-26 22:10 | 2026-03-27 21:39 | 97.35 nm | |||
| 2026-03-26 12:23 | 2026-03-26 21:41 | 64.85 nm | |||
| 2026-03-26 10:49 | 2026-03-26 11:49 | 6.34 nm | |||
| 2026-03-25 17:56 | 2026-03-25 20:00 | 7.29 nm | |||
| 2026-03-24 18:22 | 2026-03-25 17:16 | 85.18 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 21:55 | Status ändrad | Under way using engine Default |
51.69042 / 4.41097
KESSEL LIMBURG NL
|
Fart: Kurs: -1° |
| 2026-03-31 21:53 | Status ändrad | Default Under way using engine |
51.69043 / 4.41099
KESSEL LIMBURG NL
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-03-31 21:53 | STOPPAR förflyttning | --- |
51.69043 / 4.41099
KESSEL LIMBURG NL
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-03-31 20:38 | Status ändrad | Under way using engine Default |
51.63862 / 4.24482
KESSEL LIMBURG NL
|
Fart: 7 kn Kurs: 86° |
| 2026-03-31 20:29 | Status ändrad | Default Under way using engine |
51.64278 / 4.21886
KESSEL LIMBURG NL
|
Fart: 7 kn Kurs: 128° |
| 2026-03-31 20:29 | Status ändrad | Under way using engine Default |
51.64313 / 4.21811
KESSEL LIMBURG NL
|
Fart: 7 kn Kurs: 134° |
| 2026-03-31 20:21 | Status ändrad | Default Under way using engine |
51.65329 / 4.20024
KESSEL LIMBURG NL
|
Fart: 7.2 kn Kurs: 101.4° |
| 2026-03-31 20:09 | Status ändrad | Under way using engine Default |
51.66136 / 4.16661
KESSEL LIMBURG NL
|
Fart: 1.6 kn Kurs: -1° |
| 2026-03-31 20:09 | STARTAR förflyttning | --- |
51.66136 / 4.16661
KESSEL LIMBURG NL
|
Fart: 6.2 kn Kurs: 86.8° |
| 2026-03-31 20:06 | Status ändrad | Default Moored |
51.66104 / 4.15972
KESSEL LIMBURG NL
|
Fart: Kurs: 511° |