VIKING GLORY
Passenger
Current Trip
| Time Travelled | 1 h, 51 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 29.93 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 14.9 Узлы |
| MAX Speed | 19.2 Узлы |
| AVG Wind | 5.1 knots |
| MAX Wind | 6.9 knots |
| MIN Temp | 8.1°C / 46.58°F |
| MAX Temp | 13.7°C / 56.66°F |
| Осадка | 6.5 м |
| Позиция Получена | Сейчас |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 18 Узлы |
| Курс | 230.8° |
| Район | Gulf of Bothnia |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | Сейчас |
Info
Information
The current position of VIKING GLORY is in Gulf of Bothnia with coordinates 60.16779° / 21.41799° as reported on 2026-05-21 07:37 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 18 Узлы
The vessel VIKING GLORY (IMO: 9827877, MMSI: 230041000) is a Passenger It's sailing under the flag of [FI] Finland.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of VIKING GLORY is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of VIKING GLORY as reported by AIS is 6.5 meters
Weather
| Temperature | 8.2°C / 46.76°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 177° S |
| Pressure | 1021.9 hPa |
| Humidity | 95.7 % |
| Cloud Coverage | 5 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-21 04:18 | 2026-05-21 05:46 | 1 h | |
| 2026-05-21 00:08 | 2026-05-21 00:19 | 10 m | |
| 2026-05-20 16:39 | 2026-05-20 18:22 | 1 h | |
| 2026-05-20 10:58 | 2026-05-20 11:26 | 27 m | |
| 2026-05-20 04:21 | 2026-05-20 05:44 | 1 h | |
| 2026-05-20 00:15 | 2026-05-20 00:22 | 7 m | |
| 2026-05-19 16:39 | 2026-05-19 18:22 | 1 h | |
| 2026-05-19 11:00 | 2026-05-19 11:35 | 35 m | |
| 2026-05-19 04:19 | 2026-05-19 05:44 | 1 h | |
| 2026-05-19 00:15 | 2026-05-19 00:22 | 7 m |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 03:19 | 2026-05-21 07:18 | 66.86 морская миля | |||
| 2026-05-20 20:22 | 2026-05-21 03:08 | 90.46 морская миля | |||
| 2026-05-20 14:26 | 2026-05-20 18:39 | 78.61 морская миля | |||
| 2026-05-20 08:44 | 2026-05-20 13:58 | 89.33 морская миля | |||
| 2026-05-20 03:22 | 2026-05-20 07:21 | 66.57 морская миля | |||
| 2026-05-19 20:22 | 2026-05-20 03:15 | 90.17 морская миля | |||
| 2026-05-19 14:35 | 2026-05-19 18:39 | 78.98 морская миля | |||
| 2026-05-19 08:44 | 2026-05-19 14:00 | 89.21 морская миля | |||
| 2026-05-19 03:22 | 2026-05-19 07:19 | 66.03 морская миля | |||
| 2026-05-18 20:12 | 2026-05-19 03:15 | 89.94 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 05:46 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
60.42905 / 22.19580
FITKU<>FIMHQ/FILAN<>
|
Скорость: 8.6 kn Курс: 229° |
| 2026-05-21 05:41 | Начало движения |
60.43394 / 22.21473
[FI] TURKU
|
Скорость: 5.4 kn Курс: 279° |
|
| 2026-05-21 04:43 | ETA изменился | 2026/05/21 17:55 2026/05/21 04:35 |
60.43375 / 22.21892
[FI] TURKU
|
Скорость: Курс: 288° |
| 2026-05-21 04:30 | Окончание движения |
60.43377 / 22.21872
[FI] TURKU
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 289° |
|
| 2026-05-21 04:18 | Порт |
|
60.43114 / 22.20097
[FI] TURKU
|
Скорость: 8 kn Курс: 52.5° |
| 2026-05-21 00:19 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
60.11363 / 20.30866
FITKU<>FIMHQ/FILAN<>
|
Скорость: 6.9 kn Курс: 130° |
| 2026-05-21 00:19 | Начало движения |
60.11447 / 20.30652
[FI] LANGNAS
|
Скорость: 6.5 kn Курс: 130° |
|
| 2026-05-21 00:12 | Окончание движения |
60.11588 / 20.30282
[FI] LANGNAS
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 133° |
|
| 2026-05-21 00:08 | Порт |
|
60.11482 / 20.30563
[FI] LANGNAS
|
Скорость: 5.4 kn Курс: 308.6° |
| 2026-05-20 22:26 | Изменение морского района | Finnish part of the Gulf of Bothnia Swedish part of the Gulf of Bothnia |
59.84489 / 19.62162
Gulf of Bothnia
FITKU<>FIMHQ/FILAN<>
|
Скорость: 20.6 kn Курс: 59.9° |