SVEIO
Passenger
Current Trip
| Time Travelled | 5 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 0.23 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| AVG Wind | 19.5 knots |
| MAX Wind | 19.5 knots |
| MIN Temp | 7.1°C / 44.78°F |
| MAX Temp | 7.1°C / 44.78°F |
| Осадка | 0 м |
| Позиция Получена | Сейчас |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 9.4 Узлы |
| Курс | 213.4° |
| Район | North Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | Сейчас |
Info
info
Information
The current position of SVEIO is in North Sea with coordinates 58.98540° / 5.77231° as reported on 2026-04-16 05:17 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 9.4 Узлы
The vessel SVEIO (IMO: 7407776, MMSI: 257071700) is a Passenger It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of SVEIO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 7.1°C / 44.78°F |
|---|---|
| Wind Speed | 19 knots |
| Direction | 122° ESE |
| Pressure | 1014.9 hPa |
| Humidity | 75.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-16 04:56 | 2026-04-16 05:13 | 16 m | |
| 2026-04-16 04:27 | 2026-04-16 04:45 | 17 m | |
| 2026-04-16 03:56 | 2026-04-16 04:12 | 15 m | |
| 2026-04-16 03:32 | 2026-04-16 03:46 | 14 m | |
| 2026-04-15 21:02 | 2026-04-16 03:17 | 6 h | |
| 2026-04-15 20:29 | 2026-04-15 20:51 | 22 m | |
| 2026-04-15 20:07 | 2026-04-15 20:17 | 10 m | |
| 2026-04-15 19:36 | 2026-04-15 19:52 | 15 m | |
| 2026-04-15 19:05 | 2026-04-15 19:17 | 11 m | |
| 2026-04-15 18:34 | 2026-04-15 18:51 | 17 m |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 06:45 | 2026-04-16 06:56 | 1.71 морская миля | |||
| 2026-04-16 06:12 | 2026-04-16 06:27 | 2.04 морская миля | |||
| 2026-04-16 05:46 | 2026-04-16 05:56 | 1.69 морская миля | |||
| 2026-04-16 05:17 | 2026-04-16 05:32 | 2.02 морская миля | |||
| 2026-04-15 22:51 | 2026-04-15 23:02 | 1.42 морская миля | |||
| 2026-04-15 22:17 | 2026-04-15 22:29 | 1.76 морская миля | |||
| 2026-04-15 21:52 | 2026-04-15 22:07 | 0.87 морская миля | |||
| 2026-04-15 21:17 | 2026-04-15 21:36 | 2.08 морская миля | |||
| 2026-04-15 20:51 | 2026-04-15 21:05 | 1.03 морская миля | |||
| 2026-04-15 20:18 | 2026-04-15 20:34 | 1.99 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 05:13 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
58.99668 / 5.77730
STAVANGER
|
Скорость: 8.5 kn Курс: 216° |
| 2026-04-16 05:12 | Начало движения |
58.99745 / 5.77881
[NO] VASSOY
|
Скорость: 7.8 kn Курс: 228° |
|
| 2026-04-16 04:58 | Окончание движения |
58.99831 / 5.78202
[NO] VASSOY
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 74° |
|
| 2026-04-16 04:56 | Порт |
|
58.99830 / 5.78048
[NO] VASSOY
|
Скорость: 4.4 kn Курс: 90° |
| 2026-04-16 04:45 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
58.97648 / 5.75558
STAVANGER
|
Скорость: 8.6 kn Курс: 56° |
| 2026-04-16 04:42 | Начало движения |
58.97371 / 5.74305
[NO] STAVANGER
|
Скорость: 7.2 kn Курс: 77° |
|
| 2026-04-16 04:27 | Окончание движения |
58.97255 / 5.74035
[NO] STAVANGER
|
Скорость: 0.2 kn Курс: 198° |
|
| 2026-04-16 04:27 | Порт |
|
58.97255 / 5.74035
[NO] STAVANGER
|
Скорость: 0.6 kn Курс: 197° |
| 2026-04-16 04:12 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
58.99718 / 5.77728
STAVANGER
|
Скорость: 7.6 kn Курс: 218° |
| 2026-04-16 04:12 | Начало движения |
58.99777 / 5.77865
[NO] VASSOY
|
Скорость: 7 kn Курс: 232° |