ARUCAS
General Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 4 days |
|---|---|
| Remaining Time | 1 day |
| Distance Travelled | 974.90 морская миля |
| Remaining Distance | 430.00 морская миля |
| AVG Speed | 9.8 Узлы |
| MAX Speed | 12.6 Узлы |
| AVG Wind | 22.2 knots |
| MAX Wind | 34 knots |
| MIN Temp | 11.5°C / 52.7°F |
| MAX Temp | 17.1°C / 62.78°F |
| Осадка | 5.5 м |
| Позиция Получена | 1 m тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 9.4 Узлы |
| Курс | 49.3° |
| Район | Mediterranean Sea - Western Basin |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 1 m тому назад |
Info
Information
The current position of ARUCAS is in Mediterranean Sea - Western Basin with coordinates 38.92946° / 3.18454° as reported on 2026-04-15 13:23 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 9.4 Узлы and is heading at the port of LIVORNO. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-17 10:25 LT
The vessel ARUCAS (IMO: 9197492, MMSI: 229887000) is a General Cargo that was built in 2001 ( 25 лет ). It's sailing under the flag of [MT] Malta.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ARUCAS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ARUCAS as reported by AIS is 5.5 meters
Weather
| Temperature | 15.8°C / 60.44°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 277° W |
| Pressure | 1020.8 hPa |
| Humidity | 69.8 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-06 13:14 | 2026-04-11 07:14 | 4 d | |
| 2026-03-25 21:27 | 2026-03-31 07:43 | 5 d | |
| 2026-03-18 16:41 | 2026-03-20 22:49 | 2 d | |
| 2026-03-17 20:01 | 2026-03-18 15:45 | 19 h | |
| 2026-03-17 10:59 | 2026-03-17 13:45 | 2 h | |
| 2026-03-11 13:25 | 2026-03-15 08:07 | 3 d | |
| 2026-03-08 14:19 | 2026-03-10 05:17 | 1 d | |
| 2026-03-01 09:58 | 2026-03-04 23:34 | 3 d | |
| 2026-02-02 16:25 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 09:43 | 2026-04-06 14:14 | 530.19 морская миля | |||
| 2026-03-20 22:49 | 2026-03-25 22:27 | 1081.11 морская миля | |||
| 2026-03-15 09:07 | 2026-03-18 16:41 | 470.73 морская миля | |||
| 2026-03-15 09:07 | 2026-03-17 20:01 | 463.89 морская миля | |||
| 2026-03-15 09:07 | 2026-03-17 10:59 | 436.37 морская миля | |||
| 2026-03-10 06:17 | 2026-03-11 14:25 | 290.65 морская миля | |||
| 2026-03-04 23:34 | 2026-03-08 15:19 | 712.18 морская миля | |||
| 2026-02-02 18:25 | 2026-03-01 09:58 | 3575.07 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 12:26 | Статус изменился | Under way using engine Default |
38.84617 / 3.02169
LIVORNO
|
Скорость: 9.4 kn Курс: 58° |
| 2026-04-15 12:08 | Статус изменился | Default Under way using engine |
38.82293 / 2.96904
LIVORNO
|
Скорость: 9.6 kn Курс: 59.4° |
| 2026-04-15 11:36 | Статус изменился | Under way using engine Default |
38.78080 / 2.87508
LIVORNO
|
Скорость: 9.5 kn Курс: 59° |
| 2026-04-15 11:28 | В покрытии |
38.78352 / 2.88085
Mediterranean Sea - Western Basin
LIVORNO
|
Скорость: 9.5 kn Курс: 59.3° |
|
| 2026-04-15 00:08 | Статус изменился | Default Under way using engine |
37.83958 / .88254
LIVORNO
|
Скорость: 9.7 kn Курс: 56.6° |
| 2026-04-15 00:03 | Вне покрытия |
37.83252 / .86772
Mediterranean Sea - Western Basin
LIVORNO
|
Скорость: 9.7 kn Курс: 56.6° |
|
| 2026-04-15 00:02 | Статус изменился | Under way using engine Default |
37.83139 / .86540
LIVORNO
|
Скорость: 9.4 kn Курс: 57° |
| 2026-04-14 23:48 | В покрытии |
37.83139 / .86540
Mediterranean Sea - Western Basin
LIVORNO
|
Скорость: 9.3 kn Курс: 58.5° |
|
| 2026-04-14 18:53 | Статус изменился | Default Under way using engine |
37.39476 / -.05435
LIVORNO
|
Скорость: 10 kn Курс: 58.6° |
| 2026-04-14 18:48 | Вне покрытия |
37.38764 / -.06980
Mediterranean Sea - Western Basin
LIVORNO
|
Скорость: 10 kn Курс: 58.6° |