SONORA
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 2 h, 39 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 11.54 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 8.6 Узлы |
| MAX Speed | 9.5 Узлы |
| AVG Wind | 15.7 knots |
| MAX Wind | 17 knots |
| MIN Temp | 7.8°C / 46.04°F |
| MAX Temp | 9°C / 48.2°F |
| Осадка | 2.8 м |
| Позиция Получена | Сейчас |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 8.5 Узлы |
| Курс | 128.1° |
| Район | North Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | Сейчас |
Info
Information
The current position of SONORA is in North Sea with coordinates 51.90075° / 4.51955° as reported on 2026-03-30 11:55 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 8.5 Узлы
The vessel SONORA (MMSI: 244700467) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of SONORA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of SONORA as reported by AIS is 2.8 meters
Weather
| Temperature | 8.9°C / 48.02°F |
|---|---|
| Wind Speed | 15 knots |
| Direction | 312° NW |
| Pressure | 1018.6 hPa |
| Humidity | 70.2 % |
| Cloud Coverage | 28 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 09:04 | 2026-03-30 11:16 | 2 h | |
| 2026-03-27 16:08 | 2026-03-27 16:40 | 31 m | |
| 2026-03-27 14:45 | 2026-03-27 15:18 | 32 m | |
| 2026-03-26 22:26 | 2026-03-27 05:56 | 7 h | |
| 2026-03-26 19:35 | 2026-03-26 20:16 | 41 m | |
| 2026-03-26 10:47 | 2026-03-26 14:04 | 3 h | |
| 2026-03-25 17:14 | 2026-03-26 07:27 | 14 h | |
| 2026-03-25 16:15 | 2026-03-25 16:28 | 12 m | |
| 2026-03-25 12:49 | 2026-03-25 15:10 | 2 h | |
| 2026-03-25 10:31 | 2026-03-25 10:51 | 20 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 141 | ||
| 74 | ||
| 71 | ||
| 51 | ||
| 34 | ||
| 23 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-27 16:40 | 2026-03-30 09:04 | 17.97 морская миля | |||
| 2026-03-27 15:18 | 2026-03-27 16:08 | 4.89 морская миля | |||
| 2026-03-27 05:56 | 2026-03-27 14:45 | 25.81 морская миля | |||
| 2026-03-26 20:16 | 2026-03-26 22:26 | 8.48 морская миля | |||
| 2026-03-26 14:04 | 2026-03-26 19:35 | 37.63 морская миля | |||
| 2026-03-26 07:27 | 2026-03-26 10:47 | 20.70 морская миля | |||
| 2026-03-25 16:28 | 2026-03-25 17:14 | 5.47 морская миля | |||
| 2026-03-25 15:10 | 2026-03-25 16:15 | 5.87 морская миля | |||
| 2026-03-25 10:51 | 2026-03-25 12:49 | 6.71 морская миля | |||
| 2026-03-25 09:13 | 2026-03-25 10:31 | 9.19 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 10:44 | Начало движения | --- |
51.90228 / 4.27962
DELFT
|
Скорость: 3.6 kn Курс: 205.7° |
| 2026-03-30 10:43 | Статус изменился | Under way using engine Moored |
51.90250 / 4.28069
DELFT
|
Скорость: Курс: 511° |
| 2026-03-30 10:07 | Статус изменился | Moored Under way using engine |
51.90253 / 4.28080
DELFT
|
Скорость: Курс: 511° |
| 2026-03-30 09:33 | Окончание движения | --- |
51.90109 / 4.28406
DELFT
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 511° |
| 2026-03-30 09:16 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
51.89606 / 4.30962
DELFT
|
Скорость: 8.3 kn Курс: 272.3° |
| 2026-03-30 09:13 | Начало движения |
51.89594 / 4.32048
[NL] VLAARDINGEN - ROTTERDAM
|
Скорость: 7.3 kn Курс: 269° |
|
| 2026-03-30 09:11 | Статус изменился | Under way using engine Moored |
51.89598 / 4.32487
[NL] VLAARDINGEN - ROTTERDAM
|
Скорость: Курс: 511° |
| 2026-03-30 08:18 | Статус изменился | Moored Default |
51.89603 / 4.32504
[NL] VLAARDINGEN - ROTTERDAM
|
Скорость: Курс: -1° |
| 2026-03-30 08:12 | Статус изменился | Default Moored |
51.89597 / 4.32503
[NL] VLAARDINGEN - ROTTERDAM
|
Скорость: Курс: 511° |
| 2026-03-30 07:24 | Статус изменился | Moored Under way using engine |
51.89606 / 4.32503
[NL] VLAARDINGEN - ROTTERDAM
|
Скорость: Курс: 511° |