RS ALINDA
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 73.73 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.6 Узлы |
| MAX Speed | 9.3 Узлы |
| AVG Wind | 15.3 knots |
| MAX Wind | 19 knots |
| MIN Temp | 4.5°C / 40.1°F |
| MAX Temp | 9.8°C / 49.64°F |
| Осадка | 2.7 м |
| Позиция Получена | 1 d тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 3.2 Узлы |
| Курс | 176.9° |
| Район | North Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 1 d тому назад |
Info
Information
The current position of RS ALINDA is in North Sea with coordinates 52.75439° / 7.25954° as reported on 2026-03-30 08:48 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 3.2 Узлы
The vessel RS ALINDA (MMSI: 244660429) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of RS ALINDA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of RS ALINDA as reported by AIS is 2.7 meters
Weather
| Temperature | 4.7°C / 40.46°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 282° WNW |
| Pressure | 1025.1 hPa |
| Humidity | 83 % |
| Cloud Coverage | 5 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-27 15:36 | 2026-03-29 15:26 | 1 d | |
| 2026-03-24 16:51 | 2026-03-25 06:14 | 13 h | |
| 2026-03-23 16:55 | 2026-03-23 17:31 | 36 m | |
| 2026-03-19 14:26 | 2026-03-23 14:01 | 3 d | |
| 2026-03-18 12:05 | 2026-03-18 12:44 | 38 m | |
| 2026-03-16 21:38 | 2026-03-17 20:09 | 22 h | |
| 2026-03-16 14:27 | 2026-03-16 15:25 | 57 m | |
| 2026-03-14 16:09 | 2026-03-16 10:17 | 1 d | |
| 2026-03-10 11:13 | 2026-03-10 11:49 | 35 m | |
| 2026-03-09 17:29 | 2026-03-09 17:51 | 21 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 36 | ||
| 25 | ||
| 20 | ||
| 16 | ||
| 8 | ||
| 8 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-25 06:14 | 2026-03-27 15:36 | 51.86 морская миля | |||
| 2026-03-23 17:31 | 2026-03-24 16:51 | 113.80 морская миля | |||
| 2026-03-23 14:01 | 2026-03-23 16:55 | 25.81 морская миля | |||
| 2026-03-18 12:44 | 2026-03-19 14:26 | 103.77 морская миля | |||
| 2026-03-17 20:09 | 2026-03-18 12:05 | 24.54 морская миля | |||
| 2026-03-16 15:25 | 2026-03-16 21:38 | 29.32 морская миля | |||
| 2026-03-16 10:17 | 2026-03-16 14:27 | 14.66 морская миля | |||
| 2026-03-10 11:49 | 2026-03-14 16:09 | 57.48 морская миля | |||
| 2026-03-09 17:51 | 2026-03-10 11:13 | 39.17 морская миля | |||
| 2026-03-06 12:52 | 2026-03-09 17:29 | 40.56 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 13:56 | Окончание движения | --- |
52.46727 / 7.31545
LINGEN
|
Скорость: Курс: -1° |
| 2026-03-30 12:27 | Начало движения | --- |
52.55333 / 7.29500
LINGEN
|
Скорость: 4 kn Курс: -1° |
| 2026-03-30 11:16 | Окончание движения | --- |
52.62167 / 7.30833
LINGEN
|
Скорость: Курс: -1° |
| 2026-03-30 08:58 | Статус изменился | Default Under way using engine |
52.75483 / 7.25948
LINGEN
|
Скорость: 3.2 kn Курс: 176.9° |
| 2026-03-30 08:48 | Вне покрытия |
52.75439 / 7.25954
North Sea
|
Скорость: 3.2 kn Курс: 176.9° |
|
| 2026-03-30 05:47 | Статус изменился | Under way using engine Default |
52.89971 / 7.31181
LINGEN
|
Скорость: 0.7 kn Курс: -1° |
| 2026-03-30 05:06 | Статус изменился | Default Under way using engine |
52.92591 / 7.29924
LINGEN
|
Скорость: 5.6 kn Курс: 183.1° |
| 2026-03-30 04:59 | Статус изменился | Under way using engine Default |
52.93396 / 7.28996
LINGEN
|
Скорость: 5.5 kn Курс: 205° |
| 2026-03-30 04:41 | В покрытии |
52.93396 / 7.28996
North Sea
|
Скорость: 5.6 kn Курс: 183.1° |
|
| 2026-03-30 04:25 | Начало движения | --- |
52.98111 / 7.30455
LINGEN
|
Скорость: 4.4 kn Курс: -1° |