AMIGOS
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 183.08 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.8 Узлы |
| MAX Speed | 7.5 Узлы |
| AVG Wind | 9.8 knots |
| MAX Wind | 14.5 knots |
| MIN Temp | 1.3°C / 34.34°F |
| MAX Temp | 10°C / 50°F |
| Осадка | 0.3 м |
| Позиция Получена | 14 h, 39 m тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 5 Узлы |
| Курс | 162.3° |
| Район | North Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 14 h, 39 m тому назад |
Info
Information
The current position of AMIGOS is in North Sea with coordinates 50.53514° / 7.28909° as reported on 2026-03-31 13:30 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 5 Узлы and is heading at the port of MAASTRICHT.
The vessel AMIGOS (MMSI: 244660073) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AMIGOS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AMIGOS as reported by AIS is 0.3 meters
Weather
| Temperature | --- |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 354° N |
| Pressure | 1026.9 hPa |
| Humidity | 95.5 % |
| Cloud Coverage | 51 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-29 14:15 | 2026-03-30 06:11 | 15 h | |
| 2026-03-28 12:41 | 2026-03-28 15:07 | 2 h | |
| 2026-03-24 14:35 | 2026-03-24 15:16 | 41 m | |
| 2026-03-20 12:32 | 2026-03-24 10:39 | 3 d | |
| 2026-03-19 21:26 | 2026-03-20 07:02 | 9 h | |
| 2026-03-19 17:56 | 2026-03-19 20:24 | 2 h | |
| 2026-03-19 15:53 | 2026-03-19 16:37 | 44 m | |
| 2026-03-19 05:22 | 2026-03-19 05:42 | 20 m | |
| 2026-03-17 11:33 | 2026-03-19 01:56 | 1 d | |
| 2026-03-10 22:51 | 2026-03-17 10:10 | 6 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 15:07 | 2026-03-29 14:15 | 100.41 морская миля | |||
| 2026-03-24 15:16 | 2026-03-28 12:41 | 75.58 морская миля | |||
| 2026-03-24 10:39 | 2026-03-24 14:35 | 18.75 морская миля | |||
| 2026-03-20 07:02 | 2026-03-20 12:32 | 19.75 морская миля | |||
| 2026-03-19 20:24 | 2026-03-19 21:26 | 8.22 морская миля | |||
| 2026-03-19 16:37 | 2026-03-19 17:56 | 10.19 морская миля | |||
| 2026-03-19 05:42 | 2026-03-19 15:53 | 69.83 морская миля | |||
| 2026-03-19 01:56 | 2026-03-19 05:22 | 23.62 морская миля | |||
| 2026-03-17 10:10 | 2026-03-17 11:33 | 8.42 морская миля | |||
| 2026-03-10 17:18 | 2026-03-10 22:51 | 42.60 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 19:41 | Окончание движения | --- |
50.19667 / 7.64448
MAASTRICHT
|
Скорость: 0.1 kn Курс: -1° |
| 2026-03-31 13:38 | Статус изменился | Default Under way using engine |
50.52565 / 7.29391
MAASTRICHT
|
Скорость: 5 kn Курс: 162.3° |
| 2026-03-31 13:30 | Вне покрытия |
50.53514 / 7.28909
North Sea
|
Скорость: 5 kn Курс: 162.3° |
|
| 2026-03-31 12:53 | Статус изменился | Under way using engine Default |
50.57990 / 7.23656
MAASTRICHT
|
Скорость: 5.7 kn Курс: 114° |
| 2026-03-31 12:50 | Статус изменился | Default Under way using engine |
50.58161 / 7.22754
MAASTRICHT
|
Скорость: 5.7 kn Курс: 135.5° |
| 2026-03-31 12:39 | Статус изменился | Under way using engine Default |
50.59437 / 7.21070
MAASTRICHT
|
Скорость: 6.4 kn Курс: 198° |
| 2026-03-31 12:30 | В покрытии |
50.59437 / 7.21070
North Sea
|
Скорость: 6.2 kn Курс: 172.2° |
|
| 2026-03-31 11:34 | Статус изменился | Default Under way using engine |
50.68840 / 7.17518
MAASTRICHT
|
Скорость: 5.9 kn Курс: 169.4° |
| 2026-03-31 11:28 | Вне покрытия |
50.69770 / 7.17142
North Sea
|
Скорость: 5.9 kn Курс: 169.4° |
|
| 2026-03-31 09:23 | Статус изменился | Under way using engine Default |
50.82558 / 6.99150
MAASTRICHT
|
Скорость: 5.6 kn Курс: 112° |