ESPERANCE
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 52.78 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7 Узлы |
| MAX Speed | 8.4 Узлы |
| AVG Wind | 14.6 knots |
| MAX Wind | 16.3 knots |
| MIN Temp | 5°C / 41°F |
| MAX Temp | 9.8°C / 49.64°F |
| Осадка | 1 м |
| Позиция Получена | 1 d тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 1.1 Узлы |
| Курс | --- |
| Район | North Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 1 d тому назад |
Info
Information
The current position of ESPERANCE is in North Sea with coordinates 52.75658° / 7.25891° as reported on 2026-03-30 09:32 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 1.1 Узлы
The vessel ESPERANCE (MMSI: 244255003) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ESPERANCE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ESPERANCE as reported by AIS is 1 meters
Weather
| Temperature | 7.4°C / 45.32°F |
|---|---|
| Wind Speed | 16 knots |
| Direction | 305° NW |
| Pressure | 1014.2 hPa |
| Humidity | 66.3 % |
| Cloud Coverage | 23 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-28 17:20 | 2026-03-29 14:13 | 19 h | |
| 2026-03-28 14:25 | 2026-03-28 15:17 | 52 m | |
| 2026-03-28 11:56 | 2026-03-28 12:00 | 4 m | |
| 2026-03-25 19:16 | 2026-03-26 18:48 | 23 h | |
| 2026-03-25 18:15 | 2026-03-25 18:40 | 25 m | |
| 2026-03-24 17:10 | 2026-03-24 19:28 | 2 h | |
| 2026-03-23 21:56 | 2026-03-24 14:45 | 16 h | |
| 2026-03-23 17:25 | 2026-03-23 18:15 | 50 m | |
| 2026-03-23 11:31 | 2026-03-23 14:52 | 3 h | |
| 2026-03-21 23:59 | 2026-03-22 09:48 | 9 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 15:17 | 2026-03-28 17:20 | 11.73 морская миля | |||
| 2026-03-28 12:00 | 2026-03-28 14:25 | 12.12 морская миля | |||
| 2026-03-26 18:48 | 2026-03-28 11:56 | 78.21 морская миля | |||
| 2026-03-25 18:40 | 2026-03-25 19:16 | 4.19 морская миля | |||
| 2026-03-24 19:28 | 2026-03-25 18:15 | 92.75 морская миля | |||
| 2026-03-24 14:45 | 2026-03-24 17:10 | 14.95 морская миля | |||
| 2026-03-23 18:15 | 2026-03-23 21:56 | 14.03 морская миля | |||
| 2026-03-23 14:52 | 2026-03-23 17:25 | 13.76 морская миля | |||
| 2026-03-22 09:48 | 2026-03-23 11:31 | 100.19 морская миля | |||
| 2026-03-21 11:23 | 2026-03-21 23:59 | 65.80 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 09:32 | Вне покрытия |
52.75658 / 7.25891
North Sea
|
Скорость: 1.1 kn Курс: 172° |
|
| 2026-03-30 06:47 | В покрытии |
52.85893 / 7.29981
North Sea
|
Скорость: 4.2 kn Курс: 174.3° |
|
| 2026-03-29 18:23 | Вне покрытия |
53.03827 / 7.31790
North Sea
|
Скорость: 0.9 kn Курс: 185.8° |
|
| 2026-03-29 12:38 | Изменение морского района | German part of the North Sea Dutch part of the North Sea |
53.32254 / 7.02514
North Sea
|
Скорость: 5.2 kn Курс: 77.2° |
| 2026-03-29 12:13 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
53.32155 / 6.95919
SPELLE
|
Скорость: 6 kn Курс: 105.2° |
| 2026-03-29 12:04 | Начало движения |
53.32117 / 6.94128
[NL] DELFZIJL
|
Скорость: 3.4 kn Курс: 34.6° |
|
| 2026-03-29 11:47 | Статус изменился | Under way using engine Moored |
53.31774 / 6.93738
[NL] DELFZIJL
|
Скорость: 0.4 kn Курс: 511° |
| 2026-03-28 16:39 | Статус изменился | Moored Under way using engine |
53.31753 / 6.93687
[NL] DELFZIJL
|
Скорость: Курс: 511° |
| 2026-03-28 16:20 | Окончание движения |
53.31743 / 6.93689
[NL] DELFZIJL
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 511° |
|
| 2026-03-28 16:20 | Порт |
|
53.31741 / 6.93688
[NL] DELFZIJL
|
Скорость: 0.6 kn Курс: 511° |