NERODIA
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 3 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 295.06 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 4.9 Knopen |
| MAX Speed | 8.3 Knopen |
| AVG Wind | 5.5 knots |
| MAX Wind | 11.7 knots |
| MIN Temp | -0.2°C / 31.64°F |
| MAX Temp | 10°C / 50°F |
| Diepgang | 1.8 M |
| Positie ontvangen | 1 m geleden |
Current Position
| Lengtegraad | --- |
|---|---|
| Breedtegraat | --- |
| Status | Under way using engine |
| Snelheid | 4.8 Knopen |
| Koers | 91.1° |
| Gebied | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Positie ontvangen | 1 m geleden |
Info
Information
The current position of NERODIA is in North Sea with coordinates 49.44297° / 8.46287° as reported on 2026-03-30 06:50 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 4.8 Knopen
The vessel NERODIA (MMSI: 244700794) is a Tanker It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of NERODIA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of NERODIA as reported by AIS is 1.8 meters
Weather
| Temperature | 5.1°C / 41.18°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 248° WSW |
| Pressure | 1017.7 hPa |
| Humidity | 88.5 % |
| Cloud Coverage | 98 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-26 12:47 | 2026-03-26 17:29 | 4 h | |
| 2026-03-24 07:35 | 2026-03-26 10:30 | 2 d | |
| 2026-03-18 10:11 | 2026-03-18 20:37 | 10 h | |
| 2026-03-18 04:42 | 2026-03-18 05:03 | 20 m | |
| 2026-03-16 04:06 | 2026-03-18 01:05 | 1 d | |
| 2026-03-15 21:31 | 2026-03-15 22:09 | 38 m | |
| 2026-03-14 08:59 | 2026-03-15 09:11 | 1 d | |
| 2026-03-07 05:38 | 2026-03-10 05:54 | 3 d | |
| 2026-03-07 03:02 | 2026-03-07 03:15 | 12 m | |
| 2026-03-06 03:39 | 2026-03-06 20:38 | 16 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 49 | ||
| 35 | ||
| 25 | ||
| 25 | ||
| 19 | ||
| 15 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-26 10:30 | 2026-03-26 12:47 | 16.42 nm | |||
| 2026-03-18 20:37 | 2026-03-24 07:35 | 616.45 nm | |||
| 2026-03-18 05:03 | 2026-03-18 10:11 | 40.50 nm | |||
| 2026-03-18 01:05 | 2026-03-18 04:42 | 23.72 nm | |||
| 2026-03-15 22:09 | 2026-03-16 04:06 | 37.53 nm | |||
| 2026-03-15 09:11 | 2026-03-15 21:31 | 115.14 nm | |||
| 2026-03-10 05:54 | 2026-03-14 08:59 | 459.95 nm | |||
| 2026-03-07 03:15 | 2026-03-07 05:38 | 18.04 nm | |||
| 2026-03-06 20:38 | 2026-03-07 03:02 | 37.84 nm | |||
| 2026-03-02 14:59 | 2026-03-06 03:39 | 175.73 nm |
Events
| Tijd | Evenement | Details | Positie / Bestemming | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 06:20 | Status Changed | Under way using engine Default |
49.46459 / 8.46068
ANTWERPEN KANAALDOK
|
Snelheid: 5.1 kn Koers: 198° |
| 2026-03-30 06:09 | Status Changed | Default Under way using engine |
49.47782 / 8.46043
ANTWERPEN KANAALDOK
|
Snelheid: 4.6 kn Koers: 135.8° |
| 2026-03-30 06:01 | Status Changed | Under way using engine Default |
49.48604 / 8.45100
ANTWERPEN KANAALDOK
|
Snelheid: 4.5 kn Koers: -1° |
| 2026-03-30 05:37 | Status Changed | Default Under way using engine |
49.51467 / 8.43391
ANTWERPEN KANAALDOK
|
Snelheid: 5.4 kn Koers: 164.8° |
| 2026-03-30 05:27 | Status Changed | Under way using engine Default |
49.52938 / 8.42811
ANTWERPEN KANAALDOK
|
Snelheid: 4.3 kn Koers: -1° |
| 2026-03-30 05:17 | Binnenbereik |
49.52849 / 8.42849
North Sea
|
Snelheid: 5.2 kn Koers: 163.6° |
|
| 2026-03-29 05:54 | Status Changed | Default Under way using engine |
49.53941 / 8.42270
ANTWERPEN KANAALDOK
|
Snelheid: 4.2 kn Koers: 155.7° |
| 2026-03-29 05:54 | Stop beweging | --- |
49.53941 / 8.42270
ANTWERPEN KANAALDOK
|
Snelheid: 0.1 kn Koers: -1° |
| 2026-03-29 05:46 | Buitenbereik |
49.54304 / 8.42146
North Sea
|
Snelheid: 4.2 kn Koers: 155.7° |
|
| 2026-03-29 05:45 | Status Changed | Under way using engine Default |
49.54433 / 8.42073
ANTWERPEN KANAALDOK
|
Snelheid: 5.3 kn Koers: 153° |