PAPILLON
Other Type
Current Trip
| Time Travelled | 21 h, 48 mins |
|---|---|
| Remaining Time | 4 h, 52 mins |
| Distance Travelled | 130.71 nm |
| Remaining Distance | 25.58 nm |
| AVG Speed | 6.4 Knopen |
| MAX Speed | 10.7 Knopen |
| AVG Wind | 6.9 knots |
| MAX Wind | 8.7 knots |
| MIN Temp | 3.6°C / 38.48°F |
| MAX Temp | 11.3°C / 52.34°F |
| Diepgang | 0 M |
| Positie ontvangen | 1 m geleden |
Current Position
| Lengtegraad | --- |
|---|---|
| Breedtegraat | --- |
| Status | Under way using engine |
| Snelheid | 5.3 Knopen |
| Koers | 117.3° |
| Gebied | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Positie ontvangen | 1 m geleden |
Info
Information
The current position of PAPILLON is in North Sea with coordinates 51.71151° / 6.41676° as reported on 2026-03-31 18:01 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 5.3 Knopen and is heading at the port of DUISBURG. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-03-31 22:54 LT
The vessel PAPILLON (MMSI: 244700428) is a Other Type It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of PAPILLON is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 9.3°C / 48.74°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 348° NNW |
| Pressure | 1026.6 hPa |
| Humidity | 66.5 % |
| Cloud Coverage | 59 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 19:08 | 2026-03-30 20:14 | 1 h | |
| 2026-03-28 16:38 | 2026-03-30 17:46 | 2 d | |
| 2026-03-27 17:46 | 2026-03-28 12:08 | 18 h | |
| 2026-03-27 00:01 | 2026-03-27 06:08 | 6 h | |
| 2026-03-26 21:14 | 2026-03-26 21:25 | 11 m | |
| 2026-03-26 07:01 | 2026-03-26 18:26 | 11 h | |
| 2026-03-23 19:36 | 2026-03-23 19:57 | 20 m | |
| 2026-03-22 14:48 | 2026-03-23 11:09 | 20 h | |
| 2026-03-21 07:38 | 2026-03-22 09:59 | 1 d | |
| 2026-03-19 12:58 | 2026-03-20 16:44 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 18 | ||
| 18 | ||
| 13 | ||
| 11 | ||
| 11 | ||
| 10 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 19:46 | 2026-03-30 21:08 | 8.73 nm | |||
| 2026-03-28 13:08 | 2026-03-28 17:38 | 32.99 nm | |||
| 2026-03-27 07:08 | 2026-03-27 18:46 | 78.20 nm | |||
| 2026-03-26 22:25 | 2026-03-27 01:01 | 24.04 nm | |||
| 2026-03-26 19:26 | 2026-03-26 22:14 | 24.40 nm | |||
| 2026-03-23 20:57 | 2026-03-26 08:01 | 64.15 nm | |||
| 2026-03-23 12:09 | 2026-03-23 20:36 | 36.45 nm | |||
| 2026-03-22 10:59 | 2026-03-22 15:48 | 37.71 nm | |||
| 2026-03-20 17:44 | 2026-03-21 08:38 | 33.89 nm | |||
| 2026-03-19 07:06 | 2026-03-19 13:58 | 65.08 nm |
Events
| Tijd | Evenement | Details | Positie / Bestemming | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 03:01 | Start beweging | --- |
51.69220 / 4.41252
LOBITH
|
Snelheid: 5 kn Koers: 49.1° |
| 2026-03-31 02:58 | Status Changed | Under way using engine Moored |
51.69083 / 4.41007
LOBITH
|
Snelheid: Koers: 51° |
| 2026-03-31 02:43 | Status Changed | Moored Under way using engine |
51.69063 / 4.40970
LOBITH
|
Snelheid: Koers: 50° |
| 2026-03-31 02:24 | Stop beweging | --- |
51.69058 / 4.40954
LOBITH
|
Snelheid: 0.3 kn Koers: 51° |
| 2026-03-31 00:53 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.66117 / 4.16330
LOBITH
|
Snelheid: 1.2 kn Koers: 89° |
| 2026-03-31 00:53 | Start beweging | --- |
51.66117 / 4.16330
LOBITH
|
Snelheid: 5.2 kn Koers: 87° |
| 2026-03-31 00:43 | Status Changed | Default Moored |
51.66105 / 4.15789
LOBITH
|
Snelheid: 0.1 kn Koers: 88° |
| 2026-03-31 00:38 | Status Changed | Moored Under way using engine |
51.66106 / 4.15791
LOBITH
|
Snelheid: Koers: 89° |
| 2026-03-31 00:22 | Stop beweging | --- |
51.66106 / 4.15792
LOBITH
|
Snelheid: Koers: 89° |
| 2026-03-30 23:40 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.62138 / 4.06585
LOBITH
|
Snelheid: 9 kn Koers: 54° |