DEO-FAVENTE
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 11 h, 28 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 12.28 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 4.1 Knopen |
| MAX Speed | 4.9 Knopen |
| AVG Wind | 6.5 knots |
| MAX Wind | 9.1 knots |
| MIN Temp | 8.1°C / 46.58°F |
| MAX Temp | 10.2°C / 50.36°F |
| Diepgang | 1.3 M |
| Positie ontvangen | 1 m geleden |
Current Position
| Lengtegraad | --- |
|---|---|
| Breedtegraat | --- |
| Status | Moored |
| Snelheid | |
| Koers | --- |
| Gebied | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Positie ontvangen | 1 m geleden |
Info
Information
The current position of DEO-FAVENTE is in North Sea with coordinates 52.14098° / 4.54197° as reported on 2026-04-01 03:33 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knopen
The vessel DEO-FAVENTE (MMSI: 244660563) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DEO-FAVENTE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of DEO-FAVENTE as reported by AIS is 1.3 meters
Weather
| Temperature | 7.2°C / 44.96°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 159° SSE |
| Pressure | 1027.1 hPa |
| Humidity | 82.6 % |
| Cloud Coverage | 97 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 17:28 | 2026-03-31 18:07 | 39 m | |
| 2026-03-31 14:26 | 2026-03-31 14:38 | 12 m | |
| 2026-03-28 00:35 | 2026-03-30 16:48 | 2 d | |
| 2026-03-27 18:45 | 2026-03-27 19:13 | 27 m | |
| 2026-03-26 23:55 | 2026-03-27 09:08 | 9 h | |
| 2026-03-26 23:10 | 2026-03-26 23:49 | 39 m | |
| 2026-03-26 18:01 | 2026-03-26 18:35 | 33 m | |
| 2026-03-23 13:37 | 2026-03-23 18:16 | 4 h | |
| 2026-03-20 17:10 | 2026-03-23 06:10 | 2 d | |
| 2026-03-20 15:19 | 2026-03-20 16:50 | 1 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 26 | ||
| 26 | ||
| 19 | ||
| 19 | ||
| 14 | ||
| 11 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 14:38 | 2026-03-31 17:28 | 20.70 nm | |||
| 2026-03-30 16:48 | 2026-03-31 14:26 | 94.51 nm | |||
| 2026-03-27 19:13 | 2026-03-28 00:35 | 32.70 nm | |||
| 2026-03-27 09:08 | 2026-03-27 18:45 | 34.88 nm | |||
| 2026-03-26 23:49 | 2026-03-26 23:55 | 0.74 nm | |||
| 2026-03-26 18:35 | 2026-03-26 23:10 | 30.99 nm | |||
| 2026-03-23 18:16 | 2026-03-26 18:01 | 104.87 nm | |||
| 2026-03-23 06:10 | 2026-03-23 13:37 | 18.86 nm | |||
| 2026-03-20 16:50 | 2026-03-20 17:10 | 1.15 nm | |||
| 2026-03-19 12:56 | 2026-03-20 15:19 | 56.19 nm |
Events
| Tijd | Evenement | Details | Positie / Bestemming | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 00:07 | Status Changed | Moored Default |
52.14099 / 4.54193
HUIS
|
Snelheid: Koers: -1° |
| 2026-04-01 00:04 | Status Changed | Default Moored |
52.14096 / 4.54193
HUIS
|
Snelheid: Koers: 511° |
| 2026-03-31 19:36 | Status Changed | Moored Under way using engine |
52.14099 / 4.54199
HUIS
|
Snelheid: Koers: 511° |
| 2026-03-31 19:17 | Stop beweging | --- |
52.14101 / 4.54194
HUIS
|
Snelheid: 0.2 kn Koers: 511° |
| 2026-03-31 17:38 | Status Changed | Under way using engine Default |
52.12288 / 4.66394
HUIS
|
Snelheid: 4.2 kn Koers: -1° |
| 2026-03-31 17:33 | Status Changed | Default Under way using engine |
52.12020 / 4.66991
HUIS
|
Snelheid: 2.8 kn Koers: 511° |
| 2026-03-31 16:07 | Vertrekhaven |
|
52.02653 / 4.66582
HUIS
|
Snelheid: 3.7 kn Koers: 333.6° |
| 2026-03-31 15:43 | Start beweging |
52.00312 / 4.69443
[NL] GOUDA
|
Snelheid: 3.2 kn Koers: 0.3° |
|
| 2026-03-31 15:31 | Stop beweging |
52.00114 / 4.69393
[NL] GOUDA
|
Snelheid: 0.3 kn Koers: 511° |
|
| 2026-03-31 15:28 | Aankomsthaven |
|
51.99947 / 4.69329
[NL] GOUDA
|
Snelheid: 3.1 kn Koers: 25.4° |