DIADEMAR
Wing in ground
Current Trip
| Time Travelled | 18 h, 10 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 44.16 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.6 Knopen |
| MAX Speed | 9.6 Knopen |
| AVG Wind | 8.6 knots |
| MAX Wind | 10 knots |
| MIN Temp | 10.3°C / 50.54°F |
| MAX Temp | 11.1°C / 51.98°F |
| Diepgang | 0 M |
| Positie ontvangen | 1 m geleden |
Current Position
| Lengtegraad | --- |
|---|---|
| Breedtegraat | --- |
| Status | Moored |
| Snelheid | |
| Koers | --- |
| Gebied | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Positie ontvangen | 1 m geleden |
Info
info
Information
The current position of DIADEMAR is in North Sea with coordinates 51.89617° / 5.52081° as reported on 2026-04-01 03:34 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knopen
The vessel DIADEMAR (MMSI: 244660085) is a Wing in ground It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DIADEMAR is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 3.3°C / 37.94°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 134° SE |
| Pressure | 1027.3 hPa |
| Humidity | 92.4 % |
| Cloud Coverage | 48 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 11:13 | 2026-03-31 11:26 | 12 m | |
| 2026-03-30 15:40 | 2026-03-30 16:00 | 20 m | |
| 2026-03-27 17:30 | 2026-03-29 19:48 | 2 d | |
| 2026-03-27 10:08 | 2026-03-27 10:37 | 28 m | |
| 2026-03-25 17:32 | 2026-03-26 14:04 | 20 h | |
| 2026-03-24 15:30 | 2026-03-25 08:20 | 16 h | |
| 2026-03-24 08:21 | 2026-03-24 11:33 | 3 h | |
| 2026-03-19 08:36 | 2026-03-19 12:10 | 3 h | |
| 2026-03-17 15:50 | 2026-03-18 10:46 | 18 h | |
| 2026-03-12 18:41 | 2026-03-12 18:54 | 12 m |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 16:00 | 2026-03-31 11:13 | 22.45 nm | |||
| 2026-03-29 19:48 | 2026-03-30 15:40 | 48.25 nm | |||
| 2026-03-27 10:37 | 2026-03-27 17:30 | 51.09 nm | |||
| 2026-03-26 14:04 | 2026-03-27 10:08 | 21.21 nm | |||
| 2026-03-25 08:20 | 2026-03-25 17:32 | 25.50 nm | |||
| 2026-03-24 11:33 | 2026-03-24 15:30 | 18.21 nm | |||
| 2026-03-19 12:10 | 2026-03-24 08:21 | 84.21 nm | |||
| 2026-03-18 10:46 | 2026-03-19 08:36 | 19.94 nm | |||
| 2026-03-12 18:54 | 2026-03-17 15:50 | 111.49 nm | |||
| 2026-03-12 07:17 | 2026-03-12 18:41 | 13.99 nm |
Events
| Tijd | Evenement | Details | Positie / Bestemming | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 16:18 | Status Changed | Moored Under way using engine |
51.89621 / 5.52076
ITTERENXXX
|
Snelheid: Koers: 511° |
| 2026-03-31 16:16 | Stop beweging | --- |
51.89615 / 5.52076
ITTERENXXX
|
Snelheid: 0.3 kn Koers: 511° |
| 2026-03-31 15:43 | Start beweging | --- |
51.89993 / 5.45478
ITTERENXXX
|
Snelheid: 6.1 kn Koers: 158.2° |
| 2026-03-31 15:42 | Status Changed | Under way using engine Moored |
51.90082 / 5.45424
ITTERENXXX
|
Snelheid: 0.1 kn Koers: 511° |
| 2026-03-31 15:36 | Status Changed | Moored Under way using engine |
51.90169 / 5.45364
ITTERENXXX
|
Snelheid: 1.5 kn Koers: 511° |
| 2026-03-31 15:36 | Stop beweging | --- |
51.90169 / 5.45364
ITTERENXXX
|
Snelheid: Koers: 511° |
| 2026-03-31 14:51 | Binnenbereik |
51.95522 / 5.35510
North Sea
|
Snelheid: 5.9 kn Koers: 125.3° |
|
| 2026-03-31 13:34 | Buitenbereik |
51.99186 / 5.13524
North Sea
|
Snelheid: 3.8 kn Koers: 146.4° |
|
| 2026-03-31 13:02 | Binnenbereik |
51.99731 / 5.07718
North Sea
|
Snelheid: 7.8 kn Koers: 65.3° |
|
| 2026-03-31 11:10 | Buitenbereik |
51.90861 / 4.75159
North Sea
|
Snelheid: 8 kn Koers: 48.6° |