CYRANO
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 9 h, 35 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 28.98 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 4.9 Knopen |
| MAX Speed | 5.6 Knopen |
| AVG Wind | 10.4 knots |
| MAX Wind | 14 knots |
| MIN Temp | 3.8°C / 38.84°F |
| MAX Temp | 7.4°C / 45.32°F |
| Diepgang | 1 M |
| Positie ontvangen | 8 m geleden |
Current Position
| Lengtegraad | --- |
|---|---|
| Breedtegraat | --- |
| Status | Moored |
| Snelheid | |
| Koers | --- |
| Gebied | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Positie ontvangen | 8 m geleden |
Info
Information
The current position of CYRANO is in North Sea with coordinates 53.07684° / 5.82205° as reported on 2026-03-31 01:01 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knopen
The vessel CYRANO (MMSI: 244650896) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CYRANO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CYRANO as reported by AIS is 1 meters
Weather
| Temperature | 3.8°C / 38.84°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 293° WNW |
| Pressure | 1023.3 hPa |
| Humidity | 89 % |
| Cloud Coverage | 91 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 16:38 | 2026-03-30 17:34 | 56 m | |
| 2026-03-30 13:01 | 2026-03-30 14:09 | 1 h | |
| 2026-03-29 21:13 | 2026-03-30 11:10 | 13 h | |
| 2026-03-27 16:51 | 2026-03-29 19:19 | 2 d | |
| 2026-03-27 02:52 | 2026-03-27 03:21 | 28 m | |
| 2026-03-25 19:31 | 2026-03-27 01:05 | 1 d | |
| 2026-03-25 16:05 | 2026-03-25 18:02 | 1 h | |
| 2026-03-24 21:19 | 2026-03-24 21:39 | 19 m | |
| 2026-03-24 15:55 | 2026-03-24 19:33 | 3 h | |
| 2026-03-20 13:37 | 2026-03-23 04:41 | 2 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 37 | ||
| 27 | ||
| 16 | ||
| 12 | ||
| 11 | ||
| 10 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 14:09 | 2026-03-30 16:38 | 9.58 nm | |||
| 2026-03-30 11:10 | 2026-03-30 13:01 | 12.77 nm | |||
| 2026-03-29 19:19 | 2026-03-29 21:13 | 13.29 nm | |||
| 2026-03-27 03:21 | 2026-03-27 16:51 | 3.16 nm | |||
| 2026-03-27 01:05 | 2026-03-27 02:52 | 13.47 nm | |||
| 2026-03-25 18:02 | 2026-03-25 19:31 | 12.95 nm | |||
| 2026-03-24 21:39 | 2026-03-25 16:05 | 2.09 nm | |||
| 2026-03-24 19:33 | 2026-03-24 21:19 | 9.89 nm | |||
| 2026-03-23 04:41 | 2026-03-24 15:55 | 227.34 nm | |||
| 2026-03-18 11:44 | 2026-03-20 13:37 | 175.99 nm |
Events
| Tijd | Evenement | Details | Positie / Bestemming | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 01:04 | Status Changed | Default Moored |
53.07684 / 5.82205
EEMSHAVEN
|
Snelheid: Koers: 511° |
| 2026-03-31 00:16 | Status Changed | Moored Default |
53.07683 / 5.82206
EEMSHAVEN
|
Snelheid: Koers: -1° |
| 2026-03-31 00:04 | Status Changed | Default Moored |
53.07683 / 5.82206
EEMSHAVEN
|
Snelheid: Koers: 511° |
| 2026-03-30 23:46 | Status Changed | Moored Default |
53.07683 / 5.82206
EEMSHAVEN
|
Snelheid: Koers: -1° |
| 2026-03-30 23:40 | Status Changed | Default Moored |
53.07683 / 5.82206
EEMSHAVEN
|
Snelheid: Koers: 511° |
| 2026-03-30 22:02 | Status Changed | Moored Under way using engine |
53.07683 / 5.82207
EEMSHAVEN
|
Snelheid: Koers: 511° |
| 2026-03-30 21:41 | Stop beweging | --- |
53.07686 / 5.82207
EEMSHAVEN
|
Snelheid: 0.2 kn Koers: 511° |
| 2026-03-30 17:15 | Start beweging | --- |
53.24855 / 6.30847
EEMSHAVEN
|
Snelheid: 3.2 kn Koers: 257.1° |
| 2026-03-30 17:06 | Stop beweging | --- |
53.24897 / 6.31214
EEMSHAVEN
|
Snelheid: 0.3 kn Koers: 511° |
| 2026-03-30 15:34 | Vertrekhaven |
|
53.25535 / 6.51499
EEMSHAVEN
|
Snelheid: 4.9 kn Koers: 296.2° |