MAXY
Wing in ground
Current Trip
| Trip Time | 8 h, 57 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 42.76 nm |
| AVG Speed | 4.8 Knopen |
| MAX Speed | 5.7 Knopen |
| Diepgang | 0 M |
| AVG Wind | 6.1 knots |
| MAX Wind | 8 knots |
| MIN Temp | 6°C / 42.8°F |
| MAX Temp | 11.3°C / 52.34°F |
| Positie ontvangen | 5 h, 36 m geleden |
Current Position
| Lengtegraad | --- |
|---|---|
| Breedtegraat | --- |
| Status | Moored |
| Snelheid | 0.2 Knopen |
| Koers | --- |
| Gebied | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Positie ontvangen | 5 h, 36 m geleden |
Info
Information
The current position of MAXY is in North Sea with coordinates 50.98148° / 6.97140° as reported on 2026-03-31 21:53 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.2 Knopen and is currently inside the port of NIEHL.
The vessel MAXY (MMSI: 211504980) is a Wing in ground It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MAXY is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 4°C / 39.2°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 48° NE |
| Pressure | 1027 hPa |
| Humidity | 82.1 % |
| Cloud Coverage | 46 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 23:41 | |||
| 2026-03-31 13:45 | 2026-03-31 14:44 | 59 m | |
| 2026-03-31 04:31 | 2026-03-31 05:21 | 50 m | |
| 2026-03-23 03:16 | 2026-03-30 17:46 | 7 d | |
| 2026-03-17 01:42 | 2026-03-18 02:15 | 1 d | |
| 2026-03-14 11:48 | 2026-03-15 16:10 | 1 d | |
| 2026-03-14 09:36 | 2026-03-14 11:26 | 1 h | |
| 2026-03-14 07:39 | 2026-03-14 09:18 | 1 h | |
| 2026-03-14 06:30 | 2026-03-14 06:47 | 16 m | |
| 2026-03-14 04:40 | 2026-03-14 05:41 | 1 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 36 | ||
| 20 | ||
| 17 | ||
| 11 | ||
| 10 | ||
| 9 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 14:44 | 2026-03-31 23:41 | 42.76 nm | |||
| 2026-03-31 05:21 | 2026-03-31 13:45 | 44.86 nm | |||
| 2026-03-30 17:46 | 2026-03-31 04:31 | 73.16 nm | |||
| 2026-03-18 02:15 | 2026-03-23 03:16 | 659.35 nm | |||
| 2026-03-15 16:10 | 2026-03-17 01:42 | 36.75 nm | |||
| 2026-03-14 11:26 | 2026-03-14 11:48 | 1.41 nm | |||
| 2026-03-14 09:18 | 2026-03-14 09:36 | 1.29 nm | |||
| 2026-03-14 06:47 | 2026-03-14 07:39 | 1.53 nm | |||
| 2026-03-14 05:41 | 2026-03-14 06:30 | 1.61 nm | |||
| 2026-03-14 03:33 | 2026-03-14 04:40 | 1.90 nm |
Events
| Tijd | Evenement | Details | Positie / Bestemming | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 22:08 | Status Changed | Default Moored |
50.98144 / 6.97133
[DE] NIEHL
|
Snelheid: 0.2 kn Koers: 511° |
| 2026-03-31 21:53 | Status Changed | Moored Under way using engine |
50.98148 / 6.97140
[DE] NIEHL
|
Snelheid: 0.3 kn Koers: 511° |
| 2026-03-31 21:53 | Buitenbereik |
50.98148 / 6.97140
North Sea
[DE] NIEHL
|
Snelheid: 0.2 kn Koers: 275.6° |
|
| 2026-03-31 21:52 | Stop beweging |
50.98153 / 6.97149
[DE] NIEHL
|
Snelheid: 0.3 kn Koers: 511° |
|
| 2026-03-31 21:41 | Aankomsthaven |
|
50.98838 / 6.96627
[DE] NIEHL
|
Snelheid: 5.6 kn Koers: 156.5° |
| 2026-03-31 18:53 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.14502 / 6.84919
ESSEN UTG
|
Snelheid: 5.2 kn Koers: 213° |
| 2026-03-31 18:34 | Binnenbereik |
51.14502 / 6.84919
North Sea
ESSEN UTG
|
Snelheid: 5.3 kn Koers: 197° |
|
| 2026-03-31 17:53 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.15868 / 6.79416
ESSEN UTG
|
Snelheid: 4.6 kn Koers: 196.9° |
| 2026-03-31 17:48 | Buitenbereik |
51.16443 / 6.79728
North Sea
ESSEN UTG
|
Snelheid: 4.6 kn Koers: 196.9° |
|
| 2026-03-31 17:42 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.17347 / 6.79931
ESSEN UTG
|
Snelheid: 5.3 kn Koers: 153° |