HERKULES XII
Other Type
Current Trip
| Time Travelled | 4 h, 38 mins |
|---|---|
| Remaining Time | 8 h, 56 mins |
| Distance Travelled | 45.27 nm |
| Remaining Distance | 84.04 nm |
| AVG Speed | 9.8 Knopen |
| MAX Speed | 10.7 Knopen |
| AVG Wind | 15.9 knots |
| MAX Wind | 19 knots |
| MIN Temp | 4.9°C / 40.82°F |
| MAX Temp | 7.8°C / 46.04°F |
| Diepgang | 2 M |
| Positie ontvangen | Nu |
Current Position
| Lengtegraad | --- |
|---|---|
| Breedtegraat | --- |
| Status | Under way using engine |
| Snelheid | 9.8 Knopen |
| Koers | 284° |
| Gebied | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Positie ontvangen | Nu |
Info
Information
The current position of HERKULES XII is in North Sea with coordinates 51.83099° / 6.19439° as reported on 2026-03-30 00:04 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 9.8 Knopen and is heading at the port of ROTTERDAM. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-03-30 11:01 LT
The vessel HERKULES XII (MMSI: 211476070) is a Other Type It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HERKULES XII is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HERKULES XII as reported by AIS is 2 meters
Weather
| Temperature | 7.7°C / 45.86°F |
|---|---|
| Wind Speed | 18 knots |
| Direction | 252° WSW |
| Pressure | 1014.6 hPa |
| Humidity | 88.5 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-29 20:00 | 2026-03-29 21:27 | 1 h | |
| 2026-03-29 07:04 | 2026-03-29 16:48 | 9 h | |
| 2026-03-28 01:37 | 2026-03-28 04:24 | 2 h | |
| 2026-03-27 10:17 | 2026-03-27 10:54 | 36 m | |
| 2026-03-27 08:26 | 2026-03-27 10:11 | 1 h | |
| 2026-03-27 07:21 | 2026-03-27 07:44 | 22 m | |
| 2026-03-26 00:16 | 2026-03-26 01:51 | 1 h | |
| 2026-03-25 10:21 | 2026-03-25 10:55 | 34 m | |
| 2026-03-25 08:54 | 2026-03-25 10:14 | 1 h | |
| 2026-03-25 07:02 | 2026-03-25 08:37 | 1 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 177 | ||
| 133 | ||
| 131 | ||
| 39 | ||
| 14 | ||
| 12 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-29 16:48 | 2026-03-29 20:00 | 9.89 nm | |||
| 2026-03-28 04:24 | 2026-03-29 07:04 | 121.52 nm | |||
| 2026-03-27 10:54 | 2026-03-28 01:37 | 127.31 nm | |||
| 2026-03-27 10:11 | 2026-03-27 10:17 | 1.15 nm | |||
| 2026-03-27 07:44 | 2026-03-27 08:26 | 2.03 nm | |||
| 2026-03-26 01:51 | 2026-03-27 07:21 | 131.27 nm | |||
| 2026-03-25 10:55 | 2026-03-26 00:16 | 126.89 nm | |||
| 2026-03-25 10:14 | 2026-03-25 10:21 | 1.36 nm | |||
| 2026-03-25 08:37 | 2026-03-25 08:54 | 1.56 nm | |||
| 2026-03-25 06:55 | 2026-03-25 07:02 | 1.31 nm |
Events
| Tijd | Evenement | Details | Positie / Bestemming | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-29 21:46 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.64587 / 6.60536
DINTELHAVEN
|
Snelheid: 9.8 kn Koers: 0° |
| 2026-03-29 21:45 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.64314 / 6.60581
DINTELHAVEN
|
Snelheid: 9.9 kn Koers: 357° |
| 2026-03-29 20:08 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.47317 / 6.68828
DINTELHAVEN
|
Snelheid: 9.7 kn Koers: 278° |
| 2026-03-29 19:54 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.45227 / 6.72137
DINTELHAVEN
|
Snelheid: 9.9 kn Koers: 357° |
| 2026-03-29 19:27 | Vertrekhaven |
|
51.38808 / 6.73782
DINTELHAVEN
|
Snelheid: 10.4 kn Koers: 38° |
| 2026-03-29 19:21 | Status Changed | Under way using engine Moored |
51.37768 / 6.72118
[DE] HUCKINGEN
|
Snelheid: 7.1 kn Koers: 40° |
| 2026-03-29 19:20 | Start beweging |
51.37616 / 6.72005
[DE] HUCKINGEN
|
Snelheid: 3.1 kn Koers: 13° |
|
| 2026-03-29 19:13 | Status Changed | Moored Under way using engine |
51.37628 / 6.71960
[DE] HUCKINGEN
|
Snelheid: 0.5 kn Koers: 236° |
| 2026-03-29 19:11 | Status Changed | Under way using engine Moored |
51.37638 / 6.71902
[DE] HUCKINGEN
|
Snelheid: 1.2 kn Koers: 228° |
| 2026-03-29 19:04 | Status Changed | Moored Under way using engine |
51.37649 / 6.71834
[DE] HUCKINGEN
|
Snelheid: 0.4 kn Koers: 224° |