MARA
Cargo
Current Trip
| Trip Time | 11 h, 49 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 65.72 nm |
| AVG Speed | 7 Knopen |
| MAX Speed | 9.7 Knopen |
| Diepgang | 4.8 M |
| AVG Wind | 5.4 knots |
| MAX Wind | 11 knots |
| MIN Temp | 5.6°C / 42.08°F |
| MAX Temp | 10.7°C / 51.26°F |
| Positie ontvangen | 3 m geleden |
Current Position
| Lengtegraad | --- |
|---|---|
| Breedtegraat | --- |
| Status | Moored |
| Snelheid | |
| Koers | 308° |
| Gebied | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Positie ontvangen | 3 m geleden |
Info
Information
The current position of MARA is in North Sea with coordinates 51.93545° / 4.03666° as reported on 2026-04-01 01:59 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knopen and is currently inside the port of MAASVLAKTE - ROTTERDAM.
The vessel MARA (MMSI: 205587190) is a Cargo It's sailing under the flag of [BE] Belgium.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MARA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MARA as reported by AIS is 4.8 meters
Weather
| Temperature | 8.5°C / 47.3°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 183° S |
| Pressure | 1027.7 hPa |
| Humidity | 80 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 23:34 | |||
| 2026-03-31 09:49 | 2026-03-31 11:45 | 1 h | |
| 2026-03-31 05:55 | 2026-03-31 08:26 | 2 h | |
| 2026-03-30 21:30 | 2026-03-30 22:02 | 32 m | |
| 2026-03-30 19:59 | 2026-03-30 20:23 | 23 m | |
| 2026-03-30 17:36 | 2026-03-30 18:55 | 1 h | |
| 2026-03-30 13:45 | 2026-03-30 15:33 | 1 h | |
| 2026-03-30 11:13 | 2026-03-30 11:43 | 29 m | |
| 2026-03-29 02:17 | 2026-03-29 21:57 | 19 h | |
| 2026-03-28 13:45 | 2026-03-28 14:29 | 44 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 77 | ||
| 70 | ||
| 47 | ||
| 33 | ||
| 20 | ||
| 18 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 13:45 | 2026-04-01 01:34 | 65.72 nm | |||
| 2026-03-31 10:26 | 2026-03-31 11:49 | 10.83 nm | |||
| 2026-03-31 00:02 | 2026-03-31 07:55 | 15.64 nm | |||
| 2026-03-30 22:23 | 2026-03-30 23:30 | 6.75 nm | |||
| 2026-03-30 20:55 | 2026-03-30 21:59 | 5.94 nm | |||
| 2026-03-30 17:33 | 2026-03-30 19:36 | 6.47 nm | |||
| 2026-03-30 13:43 | 2026-03-30 15:45 | 10.58 nm | |||
| 2026-03-29 23:57 | 2026-03-30 13:13 | 65.52 nm | |||
| 2026-03-28 15:29 | 2026-03-29 04:17 | 65.40 nm | |||
| 2026-03-28 12:35 | 2026-03-28 14:45 | 10.93 nm |
Events
| Tijd | Evenement | Details | Positie / Bestemming | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 00:11 | Status Changed | Moored Under way using engine |
51.93550 / 4.03664
[NL] MAASVLAKTE - ROTTERDAM
|
Snelheid: Koers: 309° |
| 2026-03-31 23:51 | Stop beweging |
51.93545 / 4.03667
[NL] MAASVLAKTE - ROTTERDAM
|
Snelheid: 0.2 kn Koers: 308° |
|
| 2026-03-31 23:34 | Aankomsthaven |
|
51.94056 / 4.07620
[NL] MAASVLAKTE - ROTTERDAM
|
Snelheid: 7.2 kn Koers: 263.9° |
| 2026-03-31 18:50 | Start beweging | --- |
51.69123 / 4.41250
RIEME
|
Snelheid: 4.5 kn Koers: 50° |
| 2026-03-31 18:48 | Status Changed | Under way using engine Moored |
51.69004 / 4.41029
RIEME
|
Snelheid: 1 kn Koers: 50° |
| 2026-03-31 18:34 | Status Changed | Moored Under way using engine |
51.68976 / 4.40984
RIEME
|
Snelheid: Koers: 50° |
| 2026-03-31 18:15 | Stop beweging | --- |
51.68949 / 4.40937
RIEME
|
Snelheid: 0.2 kn Koers: 50° |
| 2026-03-31 16:23 | Start beweging | --- |
51.66183 / 4.16222
RIEME
|
Snelheid: 3.7 kn Koers: 90° |
| 2026-03-31 16:19 | Status Changed | Under way using engine Moored |
51.66170 / 4.15860
RIEME
|
Snelheid: Koers: 88° |
| 2026-03-31 16:12 | Status Changed | Moored Under way using engine |
51.66172 / 4.15836
RIEME
|
Snelheid: 0.6 kn Koers: 88° |