NEW PEARL
Crude Oil Tanker
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 7975.48 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.6 Knots |
| MAX Speed | 10.6 Knots |
| AVG Wind | 11.2 knots |
| MAX Wind | 26 knots |
| MIN Temp | 17.5°C / 63.5°F |
| MAX Temp | 36.1°C / 96.98°F |
| Draught | 11 m |
| Position Received | 5 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 12.3 Knots |
| Course | 213.7° |
| Area | Philippine Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 5 d ago |
Info
Information
The current position of NEW PEARL is in Philippine Sea with coordinates 33.16730° / 136.27798° as reported on 2026-05-08 17:05 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 12.3 Knots and is heading at the port of FUJAIRAH. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-27 10:00 LT
The vessel NEW PEARL (IMO: 9468322, MMSI: 477477900) is a Crude Oil Tanker that was built in 2011 ( 15 years old ). It's sailing under the flag of [HK] Hong Kong.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of NEW PEARL is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of NEW PEARL as reported by AIS is 11 meters
Weather
| Temperature | 29°C / 84.2°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 171° S |
| Pressure | 1007.4 hPa |
| Humidity | 73.3 % |
| Cloud Coverage | 59 % |
Featured Company
Last Port Calls
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 17:05 | OUT of Coverage |
33.16730 / 136.27798
Philippine Sea
FUJAIRAH
|
Speed: 12.3 kn Course: 213.7° |
|
| 2026-05-08 13:10 | Destination Changed | FUJAIRAH NAGOYA |
33.90328 / 136.84139
FUJAIRAH
|
Speed: 15.4 kn Course: 210.8° |
| 2026-05-08 13:04 | Draught Changed | 11 19 |
33.92511 / 136.85694
NAGOYA
|
Speed: 15.4 kn Course: 210.8° |
| 2026-05-08 11:58 | Status Changed | Under way using engine Default |
34.16779 / 136.96207
NAGOYA
|
Speed: 14.7 kn Course: 185° |
| 2026-05-08 11:58 | IN Coverage |
34.16779 / 136.96207
Philippine Sea
|
Speed: 14.3 kn Course: 186° |
|
| 2026-05-08 09:59 | Status Changed | Default Under way using engine |
34.56053 / 137.00150
NAGOYA
|
Speed: 11.5 kn Course: 123° |
| 2026-05-08 09:53 | Status Changed | Under way using engine Default |
34.57449 / 136.98366
NAGOYA
|
Speed: 11.4 kn Course: 112° |
| 2026-05-08 09:53 | OUT of Coverage |
34.57449 / 136.98366
Philippine Sea
|
Speed: 11.5 kn Course: 123° |
|
| 2026-05-08 09:15 | Status Changed | Default Under way using engine |
34.64218 / 136.86459
NAGOYA
|
Speed: 12 kn Course: 131.6° |
| 2026-05-08 09:02 | Status Changed | Under way using engine Default |
34.67180 / 136.82869
NAGOYA
|
Speed: 12.1 kn Course: 146° |