NEW AMITY
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 8314.05 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 12 Knots |
| MAX Speed | 15 Knots |
| AVG Wind | 10.2 knots |
| MAX Wind | 24.8 knots |
| MIN Temp | 20.1°C / 68.18°F |
| MAX Temp | 32.7°C / 90.86°F |
| Draught | 8.9 m |
| Position Received | 3 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 13.5 Knots |
| Course | 56.5° |
| Area | North Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 3 d ago |
Info
Information
The current position of NEW AMITY is in North Pacific Ocean with coordinates 34.95265° / 140.41230° as reported on 2026-05-06 23:04 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 13.5 Knots
The vessel NEW AMITY (IMO: 9986817, MMSI: 636021962) is a Tanker It's sailing under the flag of [LR] Liberia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of NEW AMITY is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of NEW AMITY as reported by AIS is 8.9 meters
Weather
| Temperature | 7.7°C / 45.86°F |
|---|---|
| Wind Speed | 24 knots |
| Direction | 280° W |
| Pressure | 1008.6 hPa |
| Humidity | 80.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 3 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 23:11 | Status Changed | Default Under way using engine |
34.96691 / 140.43829
PANPAC
|
Speed: 13.5 kn Course: 56.5° |
| 2026-05-06 23:04 | OUT of Coverage |
34.95265 / 140.41230
North Pacific Ocean
PANPAC
|
Speed: 13.5 kn Course: 56.5° |
|
| 2026-05-06 22:34 | Status Changed | Under way using engine Default |
34.90622 / 140.29080
PANPAC
|
Speed: 13.2 kn Course: 79° |
| 2026-05-06 22:31 | Status Changed | Default Under way using engine |
34.90371 / 140.27623
PANPAC
|
Speed: 13.4 kn Course: 79° |
| 2026-05-06 22:20 | Change Sea Area | Japanese part of the North Pacific Ocean Japanese part of the Philippine Sea |
34.89316 / 140.22757
North Pacific Ocean
PANPAC
|
Speed: 14.5 kn Course: 64.5° |
| 2026-05-06 22:20 | Status Changed | Under way using engine Default |
34.89225 / 140.22532
PANPAC
|
Speed: 14.4 kn Course: 62° |
| 2026-05-06 22:03 | IN Coverage |
34.89316 / 140.22757
North Pacific Ocean
PANPAC
|
Speed: 14.5 kn Course: 64.5° |
|
| 2026-05-06 08:46 | Status Changed | Default Under way using engine |
33.69410 / 137.18135
PANPAC
|
Speed: 13.4 kn Course: 62.4° |
| 2026-05-06 08:35 | OUT of Coverage |
33.67459 / 137.13602
Philippine Sea
PANPAC
|
Speed: 13.4 kn Course: 62.4° |
|
| 2026-05-06 04:08 | Destination Changed | PANPAC SRIRACHA THAILAND |
33.18388 / 136.02037
PANPAC
|
Speed: 14.7 kn Course: 62.9° |